/ , среда, 13.06.2007

Потписан споразум о сарадњи између АП Војводине и Аутономне Регије Фриули-Венеција-чулија

Трст, 13. јун – ПредседникИзвршног већа мр Бојан Пајтић и председник италијанске регијеФриули-Венеција-Дјулија Рикардо Или, потписали су данас у Трсту Споразум осарадњи две регије. Потписивањем споразума наставља се и конкретизујесарадња на институционалном, привредном, пољопривредном, агро-индустријском,туристичком  научно-културолошком плану.Након потписивања Споразума,председник Извршног већа мр Бојан Пајтић рекао је да се овим споразумом омогућава формирање мешовите раднегрупе, која ће, поред деловања на пољу привлачења страних инвестиција,радити и на јачању спољнотрговинске размене између две регије. "Подаци говоре да је Војводина прошле годинеу Италију извезла робу у вредности од 247 милиона евра, а да су  увезени производи вредни  211 милиона евра. То значи да нисмо само некоко позива инвеститоре, него да постоји простор и да будемо партнери." Председникаутономне регије Фриули-Венеција-чулија Рикардо Или, рекао је да ће, поредпомоћи коју регија Фриули-Венеција-чулија може да пружи у интеграцији Србије уЕвропску унију, радом представништва те регије у Новом Саду та регија наставитиактивно учешће у повезивању италијанских и војвођанских привредних субјеката. ПредседникПајтић предложио је и организовање манифестације "ДаниФриули-Венеције-чулије у Војводини", чији би циљ било оснаживањекултурне размене и додатна прилика за упознавање регије која је и по своммултиетничком саставу, и по богатству туристичких потенцијала, блискаВојводини.     Данас потписаним споразумом италијанска регија се обавезује да осигураВојводини упознавање са институционалним регионалним поретком и процесомдецентрализације у Италији, као и да истражи могућности сарадње између јавнихи приватних иницијатива. Са друге стране, Војводина се обавезује даидентификује партнере за сарадњу на пројектима, а обе стране се обавезују даделују у оквирима принципа регионалне европске политике и координираноупотребљавају оперативне и финансијске инструменте ЕУ.Делегација Извршног већа усаставу: председник Пајтић, покрајински секретар за привреду Синиша Лазић,секретар за међурегионалну сарадњу Предраг Гргић и директор Канцеларије заевропске послове Предраг Новиков, састали су се данас и са предузетницима,индустријалцима и представницима привредних и трговачких комора Трста, Удина,Горице и Порденоне. На састанку јеизнето да је интерес италијанских привредника и предузетника за Војводинувелики, као и да је упознавање и контакт са покрајинском администрацијом основза интензивирање привредне сарадње.