Бачки Петровац/Нови Сад, 18. април 2012. године – Покрајински секретар за културу и јавно информисање Милорад Ђурић и председник општине Бачки Петровац Владимир Туран потписали су данас уговор вредан три милона динара, чиме је, након више од 60 година, омогућен самостални рад Музеја војвођанских Словака, установе значајне за очување културе и идентитета Словака у Србији и Војводини, али и за промоцију ове националне заједнице.
Музеј војвођанских Словака, до прошле године функционисао је у оквиру Словачког војвођанског позоришта, када је на иницијативу Општине Бачки Петровац и Националног савета Словака, издвојен као самостална установа. Музеј ће бити смештен у некадешњем складишту хмеља, које ће уз помоћ Владе Србије и Владе Словачке бити адаптирано и прилагођено новој намени. Пројекат је вредан 50 милона динара.
Покрајински секретар за културу и јавно информисање Милорад Ђурић рекао је овом приликом да Влада Војводине и Секретаријат за културу своју културну политику базира на томе да је наша обавеза, у цивилизацијсклом смислу да културну баштину коју наслеђујемо од својих предака морамо пажљиво чувати, и у складу са могућностима унапређивати, за генерације које долазе после нас.
– Војводине је стицајем историјских околности, већ неколико векова мултиетничко друштво, што је део наше културне баштине, односно важно културно – етничком наслеђе, које са доследном пажњом чувамо и унапређујемо – рекао је Милорад Ђурић. Он је додао да поштујући политику мултикултуралности АП Војводина је развила различите механизме у циљу очувања ове разноликости, те су тако, између осталог, пренесена оснивачка на националне свете на штампане медије на језицима националних заједница, основани заводи за културу, позоришта на језицима националних заједница, односно читав систем установа које имају за циљ очување културе националних заједница.
– Формирање Музеја војвођанских Словака је на трагу наше културне политике и циљева, и било је природно да позитивно одговоримо на ову инициајтиву – рекао је Милорад Ђурић изразивши наду да ће овај пројекат бити пример како се једна национална заједница брине о свом наслеђу, али пример како се укупна заједница брине о том делу своје културе.
Потпредседница Владе Војводине и председница Националног савета Словака Ана Томанова Маканова истакла је овом приликом да је оснивање и почетак рада Музеја војвођанских Словака потврда да се у Војводини и Србији, у пракси примењује Закон о националним саветима, а тиме и Закон о заштити права И слободе националних мањина.
– Не само да као чланови националних савета учествујемо у процесима одлучивања и одлучујемо о значајним питањима везаним за очување националног, језичког и културног идентитета, већ оснивамо и установе што је степеник више, чиме се разликујемо од свих земаља у окружењу – рекла је Ана Томанова Маканова и додала да је Влада Војводине активан партнер у остваривању приоритета у области културе националних заједница. Она је додала да је да је Музеј војвођанских Словака, значајна установа, која ће уз најстарију гимназију у Бачком Петровцу, Словачко војвођанско позориште, најстарију библиотеку, ово место учинити и атрактивном туристичком дестинацијом.
Покрајински секретар за културу и јавно информисање Милорад Ђурић потписао је данас са директорицом Словачког војвођанског позоришта Јањом Урбанчек Фејзулахи уговор о финасирању акривности ове културне институције. Реч је о милиона динара за позоришну представу.