/ Нови Сад, понедељак, 14.05.2007

Потписан Уговор о оснивању Мађарско-војвођанског економског савета

Нови Сад, 14. мај  – Председник Извршног већа АП Војводине мрБојан Пајтић и државни секретар Министарске канцеларије председника ВладеРепублике Мађарске  черђ Гиљан (ГyоргyГилиан) потписали су Уговор о оснивању Мађарско-војвођанског савета за економскиразвој у региону. Тиме је и формално реализован договор, постигнут приликомпосете мађарског премијера Ференца чурчања Извршном већу Војводине, пре двегодине.Потписивањем Уговора, две странесу изразиле спремност да – кроз стварање и рад Савета за економски развој урегиону – створе чврсту и институционализовану основу за заједничке активности.Уговор је потписан у оквиру Привредног форума Мађарска – Војводина који сеодржава на Међународном пољопривредном сајму у Новом Саду.- Споразум се заснива на заједничком интересу, а то је развој у региону: уВојводини и у јужној Мађарској. Промене не могу доћи до границе, до Хоргоша иту стати, а да се интензиван развој својствен Мађарској након њеног уласка уЕУ, не прошири и на нашу земљу – рекао је председник Покрајинске владе мрБојан Пајтић.
Будући заједнички Савет за развој у региону радиће на унапређењу привреднеи трговинске сарадње, усаглашавању стратегија и програма територијалногразвоја, посебно регија јужне Мађарске и Војводине, на сарадњи поводомодређивања заједничких пројеката са прекограничним дејством и поспешивањењихове имплементације уз помоћ фондова ЕУ. Једна од области је, такође,јачање веза средњих и малих предузећа, као и омогућавање трансфера знања инових технологија ради побољшања конкурентности и развијања пословне климе.- Данас потписан споразум даје могућност за стварање лобистичке структуре,јер ће представници мађарске Владе препознавати шта су наши приоритети, а каочланица ЕУ, подржаваће такве пројекте пред фондовима ЕУ. Савет ће бити крунскаинституција за све трансграничне пројекте који подразумевају развој Војводине ијужне Мађарске, са којом остварујемо традиционлно најјачу сарадњу – истакао јемр Пајтић, изразивши наду да ће оснивање Мађарско-војвођанског савета заекономски развој у региону допринети убрзању постојеће сарадње крозхармонизовање саобраћајне инфраструктуре, као предуслова за развој другихпривредних и предузетничких активности.Споразум омогућава да се повећају инвестиционе активности мађарских фирми уВојводини, али отвара врата и за обрнуте процесе. Државни секретар Министарскеканцеларије председника Владе Мађарске черђ Гиљан је истакао да јепотписивање споразума у складу са интересима пословних кругова у Мађарској, узпуну политичку подршку Владе Мађарске и Извршног већа Војводине. У новој клими,очекује се институционално зближавање Војводине и Мађарске, што је предусловза пројекте изградње инфраструктуре, развој пограничних области, полет уразвоју малих и средњих предузећа и за стварање широке пословне мреже. Споразумомсе отварају и перспективе за развој мађарске заједнице у Војводини.