/ Нови Сад, четвртак, 27.09.2007

Потписани уговори о изради Програма имплементације Стратегије технолошког развоја

Нови Сад, 27. септембра – У Извршном већуАП Војводине, потписани су уговори оизради Програма имплементације стратегије "Основни правци технолошкогразвоја АП Војводине". Уговоре су потписали покрајински секретар за наукуи технолошки развој проф. др Драгослав Петровић, директор Стручне службе зареализацију Програма привредног развоја АП Војводине Дијана Росић, деканифакултета Универзитета у Новом Саду и руководиоци пројеката Програмаимплементације, уз присуство ректорке Универзитета у Новом Саду проф. дрРадмиле Маринковић-Недучин.       На основу Програма за отварање нових погонависоке технологије и нових материјала, Извршно веће АП Војводине финансираће 48нових погона у Војводини, где ће се запослити 16.013 радника. На основу пројекцијеза наредне четири године, очекује се отварање још 127 нових производнихпогона, који ће обезбедити око 52.000 нових радних места. Погони нових технологијаослањаће се на стретешки документ "Основни правци технолошког развоја АПВојводине", који је Скупштина АП Војводине усвојила 20. марта 2007.године. Покрајински секретаријат за науку и технолошки развој организоваће реализацијупројекта. Ради обезбеђивања услова за изградњу нових погона и отварање новихрадних места, биће потребно сачинити Програм имплементације, уз ангажовање 40-такстручњака са Универзитета у Новом Саду и других научно-истраживачкихинституција у земљи.Проф.др Драгослав Петровић је изразио задовољство што ће се, након потписивањауговора, приступити реализацији утврђеног програма Покрајинске владе за отварањенових погона високих технологија и нових иматеријала. Како је професор Петровићистакао, утврђен је оквирни програм, који предвиђа да се у наредне четиригодине у Војводини отвори укупно 135 производних погона. Програм ће сеостваривати у шест области а, како је проф. Петровић најавио, око  75 погона имаће делатност у областибиотехнологије и прерађивачке односно индустрије хране, по 15 у екологији ихемијском инжињерству односно енергетици, по 12 у медицини и фармацеутскојиндустрији, 11 у области нових материјала и нуклеарне технологије, а 12 нових погонапредвиђено је у области рачунарства, комуникације и аутоматике.ПрофесорПетровић нагласио је да ће за убрзану припрему акционог плана, у наредних шестмесеци, бити неопходно да стручњаци за реализацију овог амбициозног пројекта,на основу текста Стратегије, израде оперативни план одређен пројектним задатком.С обзиром на предвиђени број нових радних места, велика је одговорност зареализацију програма, чији ће резултати бити видљиви за шест месеци, истакаоје проф. др Петровић. -Убеђен сам да ће, на основу акционог плана Стратегије, у окрузима и општинама битиприпремљени планови мониторинга и инвестиција да би се амбициозни план реализовао.При томе ће се имати у виду да је реч о новим технологијама које трасирају путВојводине и Србије у Европу у наредних десет година, као и да је потребанравномеран развој АП Војводине. Очекујемо да ће ниво незапослености, 2011, битисведен на ниво који данас имају слични европски региони, а да ће у 2012. и 2013.незапосленост бити потпуно елиминисана – изјавио је др Петровић.