/ Инђија, петак, 13.07.2007

Потписани уговори са корисницима кредита Фонда за развој АПВ

Нови Сад, 13. јул – Председник Извршног већа АП Војводине и председник Управног одбора Фонда заразвој АП Војводине, мр Бојан Пајтић потписао је данас у Мастер центруНовосадског сајма уговоре о кредиту са корисницима кредитних линија Фонда заразвој АП Војводине. Конкурс је предвиђен за дугорочно кредитирање развојнихпрограма и пројеката, намењених искључиво развоју пољопривреде на подручјуВојводине у 2007. години.Покрајински Фонд заразвој је овом приликом одобрио  272кредита, чија укупна вредност износи 331.775.000,00  динара. Укупно је поднето 276 захтева из 39општина. Председник Пајтић је потписао у Новом Саду  део уговора, укупно 214  са власницима пољопривредних газдинстава изБачке и Баната, а још 58 уговора одобрених по овом конкурсу, са пољопривредницимаиз Срема,  у Руми.Директор Фонда МихајлоБркић поздравио је кориснике кредита пожелевши им успешно коришћење овихсредстава, која ће  допринети да се бројпољопривредних газдинстава у Покрајини значајно увећа. Председник Пајтићистакао је још једном предности оваквог начина кредитирања, који по својимусловима представља један од најповољнијих у Европи. Рок враћања кредита је3 и 5 година са периодом мировања од 12, односно 24 месеца и каматном стопомод 2,8 одсто на годишњем нивоу, односно 4,2 одсто. Могући одобрени износкредита је од 200.000,00 динара до 2. 000.000,00 динара уз учешће у висини од50 одсто.  Пајтић је нагласио  да је ово добар начин да се војвођански аграрунапреди и постане конкурентан, што ће према његовим речима бити још реалнијеуз додатних 8.000 динара по хектару, намењених пољопривредним произвођачима уВојводини.Пајтић је притомподсетио да је до сада из Фонда одобрено 130 милиона евра за различите кредитнелиније, чиме се изашло у сусрет задовољењу 3000 захтева. На тај начинзапослено је и 10. 000 људи.Председник Пајтић јепрви уговор у Новом Саду потписао са предузетницом Катицом Шадић из Сусека,која ће свој кредит употребити за унпређивање услова у области узгојасвињарства. Председник Пајтићпоручио је пољопривредним предузетницима у Новом Саду да и даље рачунају наову врсту сарадње, која се до сада показала изузетно успешном.-Пољопривредни предузетницииз Срема тренутно су на завидном другом месту по броју оних који су конкурисализа кредите Фонда, рекао је председник Бојан Пајтић у Руми, где је у зградиСкупштине општине потписао уговоре са још 58 власника пољопривреднихгаздинстава у Срему.Они ће по овом конкурсу добити 70 милиона динара и на тајначин знатно поправити привредну слику свог краја.Председник Пајтић изразио је задовољство због великогинтересовања, који су предузетници Сремског округа исказали по питањуунапређивања свог пословања, које их по броју инвестиција ставља на водећеместо. Највећи број инвестиција и запослених тренутно бележе Пећинци и Инђија,а након ових кредита очекује се да овај тренд наставе и друге средине у Срему,истакао је Пајтић.И у Руми је први кредитпотписан са предузетницом. Реч је о Јованки Милојевић која ће свој кредитискористити за стварање што бољих услова на узгоју печурака.Кредити су намењенинабавци пољопривредне опреме и механизације, основног стада и матичног јата,изградњи и реконструкцији система за наводњавање, повећању капацитета, каои осавремењавање линија за прераду и чување примарних пољопривреднихпроизвода и набавке опреме за заштићени простор. Право  учешћа на конкурсу имала су физичкалица-носиоци регистрованих пољопривредних газдинстава у Војводини.