Нови Сад, 9. децембар – У оквиру пројекта «Војводина као јединствено тржиште рада», покрајински секретар за рад и запошљавање Мирослав Васин је данас у Скупштини АП Војводине потписао 34 уговора са представницима локалних самоуправа, послодавцима и високообразованим стручњацима о упућивању на рад у сеоске и неразвијене средине широм Војводине.
Највећи број стручњака који су данас потписали уговоре за упућивање на рад у сеоске и неразвијене средине је из области медицине и пољопривреде.Покрајина је на име трошкова за њихово запошљавање укупно издвојила 16 милиона динара.
Покрајински секретар Васин је приликом обраћању представницима локалних самоуправа, послодавцима и стручњацима, изразио велику захвалност за сарадњу и помоћ у овој акцији, представницима филијала Националне службе за запошљавање и Покрајинске службе за запошљавање.Он је истакао да је значај ове акције и у томе што је дала одговор на питање колико су млади људи заинтересовани за рад на селу, али и колико су села заинтересована за долазак стручњака у своје средине, као и који профил кадра је дефицитаран, а недостаје у нашим срединама. Списак са стручњацима потписницима уговора за упућивање на раду сеоске и неразвијене средине можете преузети овде… Покрајински секретар Васин је подсетио да је у оквиру ове активности предвиђено да Секретаријат, наредне две године сваког месеца, стимулише стручњаке са додатних 10.000 динара и плаћа трошкове њиховог боравка у висини од 4.000 динара месечно.Васин је изразио уверења да ће значајан број младих људи, који су се запослили на овај начин, имати довољно мотива да се задрже у срединама у које су упућени. Ова акција Покрајинског секретаријата за рад и запошљавање биће настављена, и како је секретар Васин најавио планиран је приказ анализе ове активности пред медијима. Јавност ће на овај начин сазнати које су то локалне самоуправе у Војводини биле посебно ажурне, какво је било интересовање стручњака за одлазак у унутрашњост, а анализа доноси и интересантне показатеље о дефициту стручњака медицинске струке и то специјалисти у области гинекологије и интерне медицине, што може бити драгоцен податак у прилагођавању образовне политике када је реч о конкретно исказаним потребама.
У оквиру данашњег потписивања,издваја се пример два млада стртучњака који су показали спремност за рад уз симболичну надокнаду у висини од 10.000 динара, а основни мотив је стицање искуства које ће им бити драгоцено у каснијем раду. Најажурније општине у оквиру ове акције биле су Тител, Сомбор, Апатин, Ковачица, Ковин.