Picture of the authorPicture of the author
/ Нови Сад, петак, 24.11.2023

Потпредседник Ћурчић обратио се на округлом столу посвећеном унапређивању агроекономске струке

Читај ми

Читај ми
AA

Потпредседник Покрајинске владе и председник Савета за координацију и праћење активности у области економског развоја на територији АП Војводине Бранко Ћурчић обратио се вечерас  на округлом столу „Универзитет и привреда ─ унапређење студијског програма, практичне наставе и запошљавања агроекономиста“, који традиционално  организује Департман за економику пољопривреде и социологију села Пољопривредног факултета у Новом Саду.

Ћурчић је истакао да Покрајинска влада подржава овакве скупове, који афирмишу унапређивање привреде и пољопривреде у  Војводини. Он је похвалио активности агроекономиста, који кроз оваква окупљања, разменом информација у струци,  професионална искуства користе  за побољшање образовног програма.

„Изузетно је значајна иницијатива да на овај начин представници струке стечена знања у области агроекономије даље прилагођавају захтевима привреде. Ово је и добар начин да се агроекономисти још чвршће повежу“, нагласио је Ћурчић.

Потпредседник Покрајинске владе је указао на то да је рад Савета, на чијем је челу, посебно био окренут покретачима развоја економије у АП Војводини попут индустријских зона, као основе за развој јединица локалне самоуправе, привлачење инвестиција и додатно запошљавање. Женско предузетништво је, према Ћурчићевим речима, имало директну подршку, а по узору на  Европску унију, где социјална економија запошљава преко десет милиона људи, Савет је знатан простор посветио социјалном предузетништву.

„Посебно значајна активност Савета јесте подршка малим произвођачима у циљу лакшег започињања њиховог пословања, као и помоћ да њихов бизнис опстане. У циљу подстицања микропредузетништва, у мају прошле године у Сремској Митровици установљен је први агробизнис инкубатор, чији су оснивачи, заједно са  Покрајинском владом, Пољопривредни факултет у Новом Саду, Агенција за рурални развој Града Сремске Митровице и Пољопривредна стручна служба. Агробизнис инкубатор у будућности треба да постане референтни центар за развој агробизниса у Срему и Војводини“, поручио је Ћурчић.

Он је посебно истакао  допринос Пољопривредног факултета у изради Студије оправданости тог пројекта.

Ћурчић је указао на то да је пројекат постигао успех, што најбоље показује и чињеница да након годину дана постојања Агробизнис инкубатор Сремска Митровица има 50 корисника. У координацији са тимом Ноћног базара, организацијом која пуних пет година ради са малим произвођачима, и базом од преко 2.000 различитих клијената, успостављена је сарадња како би произвођачи са територије Срема који су чланови овог инкубатора потпуно бесплатно представили своје производе и пласирали их у већим градовима наше земље.

Потпредседник Ћурчић је навео да ће помоћ члановима Агробизнис инкубатора у наредном периоду бити усмерена ка сертификацији, те обезбеђивању производних капацитета. Он је казао да је посебно значајно што су овом приликом произвођачи, али и студенти агроекономске струке, могли да се упознају са конкретним примером сарадње и подстицања економског развоја, односно с тим како струка може да допринесе развоју економије и друштва без обзира на то да ли је реч о подршци малим пољопривредним произвођачима или великим корпорацијама.

Овом скупу агроекономиста, који се редовно одржава на Пољопривредном факултету у Новом Саду, вечерас су присуствовали и декан проф. др Недељко Тица, проф. др Драган Милић, шеф Kатедре за економику пољопривреде и директор Департмана за економику пољопривреде и социологију села проф. др Дејан Јанковић, стручњаци и успешни привредници у овој области, представници Факултета агробиотехничких знаности у Осијеку (ФАЗОС), Делта холдинга, Агробизнис инкубатора Сремска Митровица и Алумни клуба агроекономије, као и агроекономисти који су овде дипломирали и који су вечерас изнели своја искуства студентима и  колегама.

fixed-img