/ Нови Сад, субота, 22.09.2007

Потпредседник Корхец примио делагацију НР Кине

Нови Сад, 22. септембар – Потпредседник Извршногвећа и покрајински секретар за прописе, управу и националне мањине др ТамашКорхец и секретар за регионалну и међународну сарадњу Предраг Гргић, примилису данас делегацију НР Кине, коју предводи заменик министра иностраних пословаг. чиао Зунгхаи.У пријатељскомразговору констатовано је да су односи између НР Кине и наше земљетрадиционално добри и пријатељски и то како на државном тако и на другимнивоима, јер покрајина Војводина има блиске и развијене односе са кинескомпровинцијом чи Лин.Постоји обострана жеља да се пријатељски односи свестраноразвјају и унапреде, посебно у обастима културне, научне и технолошке сарадње констатовано је на данашњем сусрету..     Заједнички је констатовано да поредунапређења економских односа пријатељске везе требаискористити за стварање нових облика сарадње, посебно у областима културне и научнесарадње. Закључено је такође, да постоји и блискост у подршци развојуполитике мултикулутрализма и свих облика друштвене толеранције, јер је АПВојводина, као и НР Кина, етнички и верски шаролика и сложена средина, штоотвара могућности за међусобну размену искуства и у овој области.
  – Веома смо поносни што смо и у најтежимтренуцима, када су свуда око нас беснели етнички и верски сукоби, успели да унашој Покрајини очувамо не само мир, већ и дух међусобног уважавања и толеранције.Такође смо у Извршном већу припремили посебан пројекат развоја толеранције,отворености и културног зближавања, који је значајно допринео смањивањуинцидената на етничкој основи. Посебно смо заинтересовани за развој културне и научнесарадње у свим областима са нашим пријатељима у Кини и провинцији чи Лин -рекао је потпредседник Извршног већа др Тамаш Корхец.   – Захваљујући се на срдачном пријему и прилицида посети Нови Сад и Војводину, заменик министра иностраних послова НР Кине г. чиаоЗунгхуаи рекао је да његова земља поздравља све оне који желе да улажу уекономију Кине и учествују у даљем економском развоју њеног модерног тржишта,посебно када су у питању мала и средња предузећа, чија искуства су Кини веомадрагоцена. Такође постоји и велики интерес за даљи развој традиционално добрихи пријатељских односа са Србијом и Војводином и жеља за стварањем нових везаи односа на регионалном и локалном нивоу, и то не само у области економије већ иу области науке, технологије, културе и свих других облика сарадње.