Picture of the authorPicture of the author
/ , уторак, 15.07.2008

Поводом конституисања органа власти АПВ

Читај ми

Читај ми
AA

ИСКОРИСТИТИ ПОСТОЈЕЋЕ МЕХАНИЗМЕОСТВАРИВАЊА РАВНОПРАВНОСТИ ПОЛОВА  НовиСад, 15. јул – Конституисање органа власти прилика једа Покрајински омбудсман још једанпут укаже на важност принципа равноправностии  неопходност стварања услова заравноправно учешће жена и мушкараца у одлучивању на свим нивоима о свимпитањима од значаја за грађане/грађанке.Уочи предстојеће конститутивнеседнице Скупштине и формирања Извршног већа АП Војводине, Покрајинскиомбудсман подсећа на своју препоруку Извршном већу АП Војводине и покрајинским органима о потреби доследногпоштовања Одлуке о равноправности полова у вези са равномерном заступљеношћуоба пола у покрајинским органима. АП Војводина и њени органи, који су први уСрбији установили механизме за постизање равноправности полова,  што је темељна претпоставка свакогдемократског друштва, показали би на тај начин да је остваривање роднеравноправности стратешко опредељење и потврдили своју одлучност уиспуњавању уставних начела о равноправности полова, као и оних потврђенихмеђународним документима у овој области. Предлог закона о равноправности половакоји је Скупштина АП Војводине прошлог јуна усвојила и као овлашћени предлагачупутила Народној Скупштини Републике Србије, такође установљава обавезупоштовања равноправности полова и њихову равномерну заступљеност на свимнивоима одлучивања.
  Поводом разматрања Иницијалногизвештаја Републике Србије о спровођењу Конвенције о уклањању свих обликадискриминације жена, овај Комитет Уједињених нација је у Закључнимкоментарима у јуну прошле године изразио забринутост због недовољнезаступљености жена у именованим телима и структурама владе, на местимадоношења одлука и у дипломатској служби. Комитет захтева од државе да јача испроводи мере којима ће повећати заступљеност жена у овим телима и структурамавласти, између осталог и кроз делотворну примену привремених, посебних мера, ускладу са чланом 4, ставом 1 Конвенције и Општим протоколом Комитета број 25,како би било остварено право жена на једнако учешће у свим сферама јавногживота, а нарочито на високим нивоима доношења одлука.
  Подсећамо да је и само Извршновеће, прихватајући Информацију о заступљености жена и мушкараца у војвођанскимјавним предузећима, задужило  ресорнепокрајинске секретаријате да приликом предлагања чланова/ца органа управљањау јавним предузећим, установама, дирекцијама, фондовима, заводима,канцеларијама и другим организацијама чији је оснивач Скупштина АП Војводине,обезбеде равномерну заступљеност жена и мушкараца, односно најмање 30%  припадника/ца мење заступљеног пола.Покрајински омбудсман сматра да би исти принцип требало да важи за Извршно већеАП Војводине и препоручило је Извршном већу да и само води рачуна о равномернојзаступљености жена и мушкараца, а тиме и о доследном спровођењу Одлуке о равноправности полова.
  Протекла изборна кампањапоказала је да се политичке странке придржавају законске одредбе о броју жена на изборним листама, али наконизбора, при одређивању представника/-ца са партијских изборних листа уорганима и телима управе, жене нису заступљене у прокламованом проценту (1/3).Три су кључна разлога за повећање политичке партиципације жена: демократскоправо, искоришћавање ресурса и интересно заступање. Жене чине половину укупнепопулације и имају право на сразмерну заступљеност у представничким, извршними судским телима својих држава. Искључивањем жена из демократских политичкихпроцеса искључујемо драгоцене вредности које жене поседују – знања, вештине испособности. Претпоставка је да жене имају и неке посебне интересе, те сеискључењем жена из процеса одлучивања ти интереси недовољно заступају удоношењу политичких одлука.    

fixed-img