НАПРЕДАК ПОСТОЈИ, ИЗАЗОВИ ПРЕДСТОЈЕОбласт заштите и унапређењаљудских права у Србији током 2007. године обележио је избор и ступање надужност републичког заштитника грађана. Тиме је заокружен систем институцијаомбудсмана у Србији на свим нивоима и може се очекивати потпунија и ефикаснијазаштита права грађана. Успостављањем институције државног омбудсмананадлежног за целу територију Републике Србије уклоњена је и досадашња разликамеђу грађанима у Србији у погледу приступа расположивим механизмима заштитењихових права.Очигледан помак је и јачањесвести јавности о постојању кршења људских права у неким специфичнимобластима о којима је раније било много мање речи. Ту посебно истичемо питањанасиља у породици и равноправности полова, а као значајан оцењујемо идопринос цивилног сектора са којим државне институције и установе све чешћеуспостављају нове везе. Сарадња међу омбудсманима у Србији на свим нивоима јејош више утврђена и формализовала, како потписивањем протокола о сарадњи,тако и конкретним заједничким активностима.Током 2007. године уочене субројне појаве и фактори који смањују степен могућности остваривања људскихправа грађана Војводине, односно Републике Србије у односу на органе државневласти, јавна предузећа и установе из области здравствене и социјалне заштите,образовања, културе, комуналних и инспекцијских послова. При запошљавању иодлучивању, додели средстава и одређивању њихове намене и преовлађују политички или квазиполитичкикритеријуми, што за последицу има неквалитетно или арбитрерно обављање посла које се готово увекиспољава као кршење људских права. О бројним кључним питањима се одлукедоносе у уском кругу људи и без укључивања јавности, понекад чак и узигнорисање важећих прописа. На смањен степен могућностиостваривања и заштите људских права у нашој земљи утиче и неизграђеност иготово стална нестабилност демократских институција, као и евидентнозанемаривање једног дела новијих институција, пре свега оних које треба даврше надзор над радом државнихоргана у области заштите и унапређења људских права. Ова чињеница доприносистварању неповерења код грађана у поменуте институције, те стога грађаниделом избегавају коришћење правних средстава за заштиту својих права која имстоје на располагању када сматрају да су им нека права повређена. Са другестране, грађани често траже алтернативне начине решавања својих проблема ванзаконске праксе, што доприноси одржавању коруптивне праксе и клијентизма.Нефункционисање Уставног суда Републике Србије током више од годину и по данатакође доприноси стварању овакве атмосфере.Нарушавању правне сигурностиграђана свакако доприноси и чињеница да низ закона чије доношење јепредвиђено током 2007. нису усвојени, односно донешени. Уз непостојање законао избору националних савета, равноправности полова, општег закона противдискриминације, о невладиним организацијама, сетм закона о заштити човековеоколине, те онога о омбудсману за заштиту права детета, бројни су и закони којеби требало дорадити или изменити.
Јавни иступи и изјаве појединих представниканајвиших органа власти који одишу нетолеранцијом према другима по различитимосновама за сваку су осуду, поготво стога што долазе од особа које су по својојпозицији дужне да негују и развијају демократски дијалог и минимум поштовања укомуникацији јер својим иступима утичи на формирање модела пожељног иприхватљивог понашања код најшире јавности. Несанкционисањем оваквогпонашања од стране државе оно се имплицитно подстиче и подржава.
Као изазове у области људскихправа у Војводини у будућем периоду издвајамо регулисање бесплатне правнепомоћи грађанима у Војводини, разматрање раније донете одлуке о приватизацијимедија мањинским националних заједница, представљање, развијање и увођењеу праксу нових модела решавања спорова између грађана и институција, попутмедијације. У овој области су значајан допринос дали како парнери из цивилногсектора, тако и локални омбудсмани у нашој земљи. Уз бројне мере које нашадржава има на располагању и може да учини ка унапређењу и заштити људскихправа њених грађана, сматрамо да би активнији став самих грађана у изношењусвојих искустава у вези остваривања људских права пред институцијама биовелика помоћ институцијама омбудсмана у њиховом настојању да се она штоефикасније остварују и у пракси.
/ , понедељак, 10.12.2007