Поводом обележавања Међународног дана девојчица, председница Покрајинске владе Маја Гојковић учествовала је у друштвеном дијалогу „Девојчице и визија њихове будућности у Србији“ у Београду и том приликом истакла да у борби за потпуну родну равноправност управо жене треба да буду најактивније.
„Унапређење положаја жена значи и бољи и квалитетнији живот читавог друштва. Родна равноправност je један од кључних принципа савременог доба и због тога је изузетно важно ову тему истицати као приоритетну у јавном простору“, изјавила је председница Гојковић и додала да родна неједнакост, и поред значајних помака који су на глобалном нивоу направљени ка постизању родне равноправности и елиминације свих облика дискриминације жена и девојчица, још увек уме да буде присутна у многим областима.
Гојковићева је истакла да жене морају да се изборе за друштво једнаких шанси.
„Као неко ко је успео у току своје каријере да буде прва градоначелница Новог Сада и прва жена председница Покрајинске владе, затим председница Народне скупштине, потпредседница и министарка у Влади и народни посланик, и у контексту данашњег скупа, нарочито као некадашњи председник Координационог тела за родну равноправност на републичком, а тренутно на покрајинском нивоу, врло добро знам колико је примена принципа родне равноправности важна не само за свако друштво и сваку заједницу, већ и за сваку од нас понаособ“, рекла је председница и изразила задовољство што је данас женама пут ка образовању и пословном успеху у знатној мери приступачнији и што су створени услови да се жене позиционирају у политици, науци, уметности, спорту и свим другим областима живота.
Председница је подсетила на то да се у последњих неколико година проценат жена на универзитетима у Србији повећава и да се многе од њих одлучују за студије у областима науке, технологије, инжењеринга и математике, проучавања вештачке интелигенције, као и за упис мастер и докторских студија.
Гојковићева се овом приликом осврнула на пројекат Покрајинске владе – „Мали научни радови“, као пример добре праксе, чија је идеја да се девојчице кроз образовни систем подстакну да искажу своје афинитете у научној и истраживачкој сфери.
У пројекту од ове године учествују и дечаци, па ће бити укупно 80 „малих научних радова”.
Министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог Томислав Жигманов истакао је овом приликом да је право на једнаке могућности неприкосновено право за које се Влада Србије, њена министарства и друге институције боре.
Он је додао да у мање развијеним срединама девојчице наилазе на препреке у остваривању својих права и интереса, те да је данас прилика да се чује глас оних којих се то највише тиче.
Присутнима су се обратили и министарка државне управе и локалне самоуправе Јелена Жарић Ковачевић и министар без портфеља за унапређење развоја недовољно развијених општина Новица Тончев.