/ Нови Сад, четвртак, 11.10.2007

Председник ИВВ Бојан Пајтић примио амбасадора БиХ Томислава Лека

Нови Сад, 11. октобар – Председник Извршног већа АП Војводине мр БојанПајтић примио је њ.е. Томислава Лека, изванредног и опуномоћеног амбасадораБосне и Херцеговине у Републици Србији.Председник Покрајинскевладе Бојан Пајтић и амбасадор Томислав Леко су се сложили да је привреднасарадња Војводине и БиХ у порасту, да су у протеклом периоду на том планупостигнути добри резултати, о којима се, на жалост мало зна због тога што су ујавности увек доминирала "отворена питања" у односу Србије и БиХ.Саговорници су констатовали да су развој економије, јачање регионалне сарадњепутем нових облика робне размене, чак и заједнички наступ на тржиштима сакојима Србија и БиХ имају потписане споразуме о слободној трговини, услови заостваривање заједничког циља – потписивању Споразума о стабилизацији иприближавању  и на крају чланству уЕвропској унији. Са заживљавањем ЦЕФТЕ, конастатовано је у разговору, нестаћемноге баријере за унапређење привредне сарадње и повећање робне размене учитавом региону.Амбасадор Томислав Лекоје изнео да Босна и Херцеговина на Србију гледа као на пријетаљску замљу са којомжели да има добре односе. Кад је у питању решавање проблема Косова, изнео јестав да је договор Београда и Приштине једини  услов за дугорочну стабилност у региону.У спољнотрговинскојразмени, БиХ  бележи дефицит. У увозупрехрамбених производа БиХ је директно усмерена на Војводину и зато је веомазаинтересована да се привредна сарадња у тој области развија. АмбасадорТомислав Леко позвао је председника Извршног већа Војводине да посети Сарајевои изразио жељу да се у БиХ организује представљање војвођанске привреде,посебно на Мостарском сајму привреде који се одржава сваког марта. ПредседникПајтић је рекао да Војводина жели стратешки да наступи на трђишту БиХ.У сусрету је било речи оимплементацији Сарајевске декларације и повратку избеглица у места свог ранијегпребивалишта. Председник Извршног већа Војводине је информисао амбасадора даИзвршног веће путем Фонда за избеглице финансијски помаже, у зависности одњихове одлуке, интеграцију у војвођанску средину, али и повратак избеглих лицау места ранијег пребивалишта.