/ Нови Сад, уторак, 13.11.2007

Председник ИВВ мр Бојан Пајтић примио хрватског конзула

Нови Сад, 13. новембар – ПредседникИзвршног већа АП Војводине мр Бојан Пајтић примио је конзула Генералногконзулата Републике Хрватске у Суботици Љерку Алајбег. Поред мр Пајтића,сусрету је присуствовао члан Извршног већа АП Војводине задужен за регионалну имеђународну сарадњу Предраг Гргић. Током разговора, исказан је обостраниинтерес за проширење сарадње АП Војводине и Републике Хрватске, пре свега уобласти привреде. Било је речи и о положају хрватске односно српске заједнице уВојводини и у Хрватској: оцењено је да је у Војводини учињен значајан помак уостваривању људских права свих националних заједница.Љерка Алајбег изнела је својазапажања током досадашњег боравка у Војводини, истакавши задовољство бригомкоју Покрајина Војводина показује према припадницима различитих националнихзаједница и према хрватској националној заједници чији је статус и закономрегулисан. Она је нагласила да је у Војводини остварен висок ниво међуетничкетолеранције, што је посебно важно на путу нашег укључивања у ЕУ. Војводина је,иначе, имала традиционално важну улогу у остваривању привредне сарадње саХрватском, која је и сада видљива. Стога постоји реалан интерес да привреднасарадња добије динамичнији ток, рекла је конзул Алајбег. Она се председнику мрПајтићу захвалила на доброј организацији гласачких места у Војводини, где ће припадницихрватске националне заједнице, током предстојећих парламентарних избора уРепублици Хрватској,  гласати запредставнике у хрватском Парламенту.Председник ИВВ мр Пајтић истакао је даје АП Војводина задовољна досадашњом сарадњом са привредницима из Хрватске,као и да без сарадње нема напретка ни за једну од наших земаља. ПокрајинскаВлада определила се за политику међусобног помагања и подржавања. Пајтић јеуказао на значај присуства представника обе заједнице – и у Хрватској и у АПВојводини – у структурама власти, где се залажу за просперитет обе државе. Оње рекао да Покрајинска влада подржава сарадњу пограничних општина: саВуковарско-сремском жупанијом, Осјечко-барањском, те Истарском жупанијом.Закључено је да постоје бројниобострани интереси у прилог интензивирања сарадње Војводине и РепубликеХрватске.