/ , субота, 15.09.2007

Председник Пајтић обишао радове на обнови Богословије Свети Арсен у Сремским Карловцима

СремскиКарловци, 15. септембар -Председник Извршног већа Војводине мр Бојан Пајтић посетио је данас Српскуправославну богословију Свети Арсеније у Сремским Карловцима и са домаћиномДушаном Н. Петровићем ректором Богословије, обишао школу у којој су радови нарестаурацији и обнови већ у току. Зграда Богословије, подигнута 1902. као задужбинамитрополита и патријарха Георгија Бранковића, до сада није обнављана, тако даје реконструкција фасаде и интеријера веома захтевна и скупа. Председник Пајтићзаједно са велкодостојницима СПЦ и гувернером Народне банке Србије РадованомЈелашићем, обишао је радове на обнови фасаде и унутрашњости школе, која има2100 квадратних метара. Ове године је на школовање у Богословији, које поново трајепет година, примљено 135 ђака.   – Згради Богословије мора бити враћен стари сјај, јер су то заслужили не само њениполазници, већ и сви посетиоци Каловаца, који су као и Сент Андреја јединствениспој наше традиције, духовности, вере и чине јединствено културно наслеђе. Унаредне две, три године треба да буде учињено све како би Карловци билиобновљени и заузели своје место културног и духобног центра нашег народа. Потребноје наћи одговарајућу форму како би били обезбеђени стабилни услови за њихову обновуи развој туризма, јер Карловце годишње посети 150 хиљада туриста, којиобилазе и зграду Богословије. Извршно веће већ је дало пет, а биће обезбеђенојош десет милиона динара за радове на обнови зграде Богословије и надамо се даће она после 105 година, већ за неколико месеци, изгледати као некада, када је ово здање  изграђено – рекао је председник Извршног већа мр БојанПајтић.