/ Нови Сад, петак, 09.11.2007

Председник Пајтић отворио центар за репродукцију и ембротехнологију у Дероњама

Нови Сад, 9. новембра – Председник Извршног већа Војводине мр БојанПајтић отворио је данас у Дероњама, Општина Оџаци, Центар за репродукцију иембротехнологију говеда "РЕПРО – ЛИНК". Реч је о новом објектупредузећа "ЛУЧАР ХОЛСТЕИНФАРМС АД" Дероње, чији је власник Димитрије Лучар.Поред председника Пајтића отварању новог погона присуствовалису и покрајински секретар за науку и технолошки развој проф. др Драгослав Петровић,директор Фонда за развој АП Војводине Михајло Бркић, као и представници изструке који су учествовали у реализацији овог пројекта. Центар се налази на око 680 м2 покривене површине ипоседује лабараторију са  најсавременијомопремом у којој ће се производити врхунски генетски материјал – дозе семена иембриони, који ће побољшати расни састав говеда у нашој земљи и повећатипроизводњу млека и меса по грлу.Ради се о млечној раси- црној и црвенојхолштајн и комбинованој сименталској. Центар ће располагати са 6најквалитетнијих приплодних бикова и 20 високорепродуктивних музних крава изШвајцарске, Канаде и Мађарске.Инвестициона вредност Центра за репродукцију износи61.891.000,00 динара, а Извршно веће АП Војводине је преко Покрајинскогсекретаријата за науку и технолошки развој за отварање погона издвојило9.950.000,00 динара.- Овај објекат је 38 погон по реду у Војводини,који је отворен ове године у оквиру Програма нових технологија и материјала.Отворено је низ различитих постројења. У последњих годину дана преко програманових технологија и покрајинских фондова и запослили преко 20. 000 људи.Сви ти пројекти испуњавали су траженезахтеве, а то је отварање нових радних места. Отварањем овог погона бићеомогућено запошљавање нових 20 радника директно у производњи и 240 радникакроз разне видове кооперације. Други услов је увођење нових технологија, што нам у овом случају омогућава да  Војводина и Србија на европском тржиштуискористе своје потенцијале као извозници говеђег меса.Ми смо до сада искористили свегадесет одсто потенцијала од укупних  квота које смо имали за извоз у ЕУ, јер нисмо задовољавали постављенетехничко-технолошке услове и нисмо имали задовољавајућу формално-правнурегулативу.Потписивањем споразума са ЕУ и отварањем оваквих погона, нашемогућности да постанемо конкурентни на европском тржишту се значајно увећавају – рекао је председник Пајтић.Проф. др Драгослав Петровић истакао је да јепосебан значај овог погона у томе што он у целини испуњава високе стандардеЕУ.   Он је нагласио да ће се са дозом од  око 150.000 доза дубоко смрзнутог семенаприплодних бикова годишње и са 1200 ембриона годишње, очекује се да ће бити покривено не само домаћетржиште, већ и тржиште овог дела Европе.Он је подвукао да су то изванреднемогућности и додао да се у наредној фази реализације овог пројекта, очекује даон постане најзначајнија домаћа институција на пољу вештачкеембриотехнологије. Проф. др Петровић најавио је да се идуће године очекује отварање нових 45 производних  погона у оквиру прерађивачке индустрије запрехрамбену производњу, области медицине и нових материјала.Проф. др Петровићје истакао да се у наредне четири године очекује отварање нових 135 погонакоји ће отворити 52. 000 радних места.Власник предузећа Димитрије Лучар истако је да јепројекат рађен по захтевима европских стандарда и од стране тима стручњака из Холандије оцењен највишомоценом.Предност овог јединственог Центра за вештачко осемењевање иембротехнологију говеда код нас јесте и што ће омогућити за 50 одсто јефтинијупроизводњу семена.Центар би требало на пролеће да добије сертификат ЕУ, чимеће добити пуно право за извоз семена у земље ЕУ.