/ Нови Сад, петак, 19.10.2007

Председник Пајтић отворио Фабрику за производњу смрзнутог воћа и поврћа ”Радан” у Змајеву

Змајево/Нови Сад, 19.октобар  –  Председник Извршног већа АП Војводине мрБојан Пајтић отворио је фабрику за производњу смрзнутог воћа и поврћа"Радан" д.о.о. у Змајеву. Нова фабрика је веома значајнаинвестиција у овом пољопривредном крају, смештена на око три хиљадеквадратних метара покривене површине и опремљена аутоматизованим машинама заселектовање и дубоко смрзавање воћа и поврћа. Примењена је савременатехнологија из Велике Британије, Француске и Белгије.На свачаности поводом почетка радаовог погона присуствовао је и покрајински секретар за науку и технолошки развојпроф. др Драгослав Петровић преко чијег секретаријата се реализује програмнових технологија и нових материјала у Војводини.- Војводина је, у смислу запошљавања, једна од најдинамичнијих регија уовом делу Европе. У Војводини се преко 100 људи запосли дневно. Преко програманових технологија, ми смо у протеклих годину дана запослили око 15 хиљадаљуди. Један од највећих пројеката, јесте управо ова фабрика за производњусмрзнутог воћа и поврћа у Змајеву, у којој се директно запослило 88 људи. Међутим,преко кооперантских линија посла ће бити за више од хиљаду људи, рекао јепредседник Покрајинске владе Бојан Пајтић. Он је додао да је овај погон важан избог тога што ће омогућити извоз 10 хиљада тона смрзнутог воћа и поврћагодишње и зато представља снажан импулс за извоз наших пољопривреднихпроизвода. Инвестициона вредност "Радан" погона износи око 230 милионадинара. Покрајински секретаријат за науку и технолошки развој суфинансирао јењегову изградњу са 42 милиона динара. У овој фабрици се са четирикомпјутерске камере обавља анализа сировине и њено разврставање у четиригрупе за даље дубоко смрзавање. Ова опрема и хладњача спадају у најмодернијеу Европи.
Покрајински секретар за науку и технолошки развој проф. др ДрагославПетровић је рекао да је донета одлука да се настави са овим програмом: – Утврђен је оријентациони план за наредне четири године. Пројектовано једа се помогне изградња нових 135 погона са новим технологијама и отвори око 52хиљада нових радних места. До 31. марта идуће године, експертска група од 40људи ће утврдити где ће се градити нови погони. Од 135 погона, 75 ће бити упрерађивачкој индустрији која се ослања на пољопривредну производњу, по 15 уобласти енергетике и фармацеутске индустрије, 12 се односи на рачунаре изаштиту животне средине и 11 за нове материјале – најавио је Петровић. Власник "Радана" ДушкоРадановић се захвалио Извршном већу и Покрајинском секретаријату за науку итехнолошки развој на финансијској подршци, јер уграђена опрема омогућаваселектовање четири тоне малина на сат, као воћа које је најтеже за рад и чак15 тона поврћа. До краја 2007. године, "Радан" ће извести око хиљадутона смрзнутих производа, наредне године то ће бити пет – шест тона, а у 2009.година планира се рад пуним капацитетом и извоз 10 хиљада тона смрзнутог воћаи поврћа. Планира се извоз у земљеЕУ, јер  је фабрика увела ХЦЦП стандард,у процесу је увођење Халал стандарда,а планира се Кошер стандард.