Нови Сад, 23. април – Председник Извршног већа Војводине др Бојан Пајтић, приликом данашње посете Институту за онкологију Војводине у Сремској Каменици, у присуству својих сарадника, озваничио је рад три нова апарата најновије генерације који су у служби раног откривања и лечења карцинома дојке.
Апарати за рано откривање карцинома дојке пуштени су у рад након презентације стручњака обучених и задужених за рад са овом опремом, која представља највећи домет у овој области. Значај овог чина покрајинског Извршног већа за Војвођане, председник Пајтић је образложио речима да се годишње у Војводини дијагностикује 1000 жена оболелих од рака дојке од којих преко 500 премине. Због ове тешке и страшне болести издвојено је 96 милиона динара за набавку апарата, који ће омогућити брже и ефикасније лечење.
"Дигитални мамограф са томосинтезом је не само једини апарат ове врсте у Србији већ петнаести такав у свету, а овај Институт је једини у Србији који има и две гама камере. Откривање рака дојке је са овим софистицираним апаратима могуће учинити и у оним случајевима где је друга технологија немоћна. То ће сигурно спасити многе животе што је најважније"-рекао је председник Пајтић.
Извршно веће је у складу са својом политиком, чији је приоритет брига о здрављу грађана, овај пут омогућило да Институт за онкологију има на располагању врхунску светску опрему, на којој је серијски број 015, што значи да је петнаести произведени апарат у свету доспео баш у каменички Институт за онкологију. Дигитални мамограф са томосинтезом, дигитални апарат за стеротоксичну биопсију дојке и гама камера последње генерације су апарати најновије светске технологије, који на једноставан, брз начин и са најмањом могућом дозом зрачења, без коришћења опште анестезије откривају појаву карцинома у најранијој фази зачетка. Општа констатација је да је карцином излечив ако се рано открије. Значајна улога ове врхунске опреме огледа се и у томе да се преко ње пронтно може омогућити и терапија, а касније помаже да та терапија буде адекватна и правовремена.
Директор Института за онкологију др Душан Јовановић нагласио је да је ова установа поносна што има могућност да своје, у овом случају, пре свега пацјенткиње, опслужи апаратима који припадају врху пирамиде у медицини за рано откривање рака дојке. Прву базу представљају мамографи у дому здравља, друга инстанца су мамографи у болници, а свему што представља и најмању сумњу да је реч о карциному дојке место је у Институту где ће се урадити коначно и деатљно испитивање, нагласио је др Јовановић.
Прву мамографију треба учинити око четрдесете године. То је основни снимак који служи за даље праћење. Између 40 до 50 године живота мамографију би требало радити сваке друге године, а после педесете сваке године, порука је стручњака. Све пре тога подлеже ултразвучном прегледу и као важан вид је самопрелед, који свака жена треба редовно да ради.
/ Нови Сад, четвртак, 23.04.2009
Председник Пајтић озваничио рад три нова апарата за рано откривање и лечење рака дојке
