Picture of the authorPicture of the author
/ Нови Сад, уторак, 14.04.2009

Председник Пајтић посетио Клинику за урологију у Новом Саду

14032009_urologija_ms

Читај ми

Читај ми
AA

Нови Сад, 14. април – Председник Извршног већа Војводине др Бојан Пајтић је данас на Клиници за урологију Клиничког центра Војводине у Новом Саду, озваничио пуштање у рад новог, савременог медицинског апарата ЕСWЛ – за вантелесно разбијање камена у уринарном систему. Набавка овог модерног медицинског апарата, чија вредност износи 36 милиона динара, омогућена је посредством Фонда за капитална улагања Војводине.
Поред председника Пајтића, догађају су присуствовали и покрајински секретар за здравство др Атила Ченгери и директор Фонда за капитална улагања Момчило Миловић.
Домаћини покрајинској делегацији били су директор Клиничког центра Војводине проф. др Драган Драшковић и управник Клинике за урологију проф. др Горан Марушић, који је нагласио да је набавком овог апарата након две и по године паузе, пацијентима у Војводини поново омогућено да се успешно лече од уролитијазе. Ради се о савременој технологији електромагнетним таласима, много комфорнијој за пацијенте. Доза зрачења смањена је на најмању меру уз могућност ултразвучне контроле успешности процедуре.
Председник Пајтић је истакао да ће апарат, једини овакве врсте у Војводини, омогућити да 1000 пацјената, који су до сада путовали у Београд, обаве лечење у Клиничком центру Војводине. Председник Пајтић је нагласио да је ово само једно у низу настојања покрајинске Владе да побољша ниво здравствених услуга у Војводини.
– Напомињем да смо за Клинички центар Војводине у протекле две и по године године наменили 3,2 милијарде динара. Тим средствима смо завршили ново породилиште, градимо Ургентни центар који ће бити завршен на јесен и подигли смо ниво дијагностицирања и квалитета лечења грађана Војводине. На тај начин практично смо се приближили нашем циљу – а то је да се у Војводини нико у будућности не сме плашити болести и немогућности лечења – рекао је председник Пајтић.
Један овакав апарат довољан је да опскрби око 2,5 милиона становника. Листа чекања за лечење камена у мокраћним путевима је мања од месец дана и годишње се уради око 1000 процедура. Захваљујући овом виду интервенције, који спада у неинвазивне методе, готово да се потпуно престало са класичним операцијама камена у мокраћном систему, чуло се данас у Клиничком центру Војводине.

fixed-img