/ Нови Сад, понедељак, 27.08.2007

Председник Пајтић сусрео се са председником парламента Баден Виртемберга

Салцбург, Аустрија, 27.август  – У оквиру свог боравка на трећојгодишњој скупштини Института европских регија, јуче се председник Извршногвећа АП Војводине, мр Бојан Пајтић сусрео са Петером Штраубом (Страуб),председником парламента немачке регије Баден Виртемберг. Састанку је присуствовао и Предраг Новиков,директор Канцеларије за европске послове.
На састанку јебило речи о јачању сарадње Војводине са Баденом Виртембергом,  регијом са једанаест милиона становника иједном од најјачих економија у Немачкој, са Штутгартом као главним градом.- Овом приликомпозивам привреднике из Баден Виртемберга да инвестирају у нашу земљу, док ћеадминистрација учинити све да пријем тих инвестиција олакша. Чињеница да је упоследњих шест месеци број незапослених Војвођана умањен за девет одстоговори у прилог нашој спремности да отварамо нова радна места, навео јепредседник Пајтић.Петер Штрауб јепосебно истакао значај европеизације Војводине и поздравио подршку националниммањинама, између осталих и немачкој, кроз мере подрске РТВ, образовању,култури и посебно на пољу јачања међунационалних односа.Током разговора,господин Штрауб је позвао председника Пајтића да са делегацијом АП Војводине, атоком одржавања “ОПЕН ДАYС&рдqуо; у Бриселу почетком октобра, посети представништворегије Баден Виртемберг у “главном граду Европе&рдqуо;. Током тих сусрета, разговараћесе о заједничким европским пројектима, као и о новим аспектима сарадње. Истотако, председник немачке регије прихватио је позив председника Пајтића да сапословним људима посети Војводину, како би се немачки индустријалци упозналиса повољним условима улагања у нашу привреду. Подсетимо, ови сусретиреализују се током Скупштине Института европских регија,  чији је члан, прекоКанцеларије за европске послове, АП Војводина постала 2006. године.“На међународномскупу на коме су присутни преко сто европских региона позвао сам инвеститоре изземаља Европе, пре свега из Немечке и Аустрије, да инвестирају у Војводину.Имали смо билатералне састанке са председникомСкупштине Баден Виртемберга и са министром економије покрајине Баварске.Договорили смо о доласку њихових инвеститора на подручје Војводине, ообезбеђивању логистике за улагање њихових пословних људи у наша предузећа.Разговарали смо о процесу приватизације, који је у нашој земљи у току и опотенцијалима које та приватизација пружа за отварање нових радних места, заотварање фабрика које би биле испоставе компанија које постоје у овим двемеземљама. Договорено је да ће делегација покрајинске Владе бити присутна наманифестацији коју покрајина Баден Виртемберг организује у Бриселу у октобрукоја се зове “Опен даyс&рдqуо; и на којој ће бити присутне све европске регије, гдећемо договорити даље кораке сарадње у области економије, културе иобразовања. Прихватили су позиве, како председник Скупштине Баден Виртемберга,тако и министар економије покрајине Баварске да дођу у Нови Сад са својимсарадницима, како би наставили започету сарадњу дефинисањем области у којимаћемо сарађивати и одређивањме људи који ће ту сарадњу спроводити. У токудана одржао сам и предавање о потенцијалима које пружа енергетски сектор у Војводни, о обновљивимизворима енергије као нашој будућности, о начинима и пољима где се сарадњаможе успоставити, како у области коришћења биомасе, тако и у области изградњемалих и средњих хидроелектрана у Војводини, и у области коришћења ветра. Већје велики број инвеститора заинтересован за те области и ја очекујем да ћемо унаредним месцима имати конкретне резултате ових разговора и конкретенерезултате интересовања које су ти привредници данас показали.&рдqуо; Изјаву председника мрБојана Пајтића можете преузети овде:
хттп://www.војводина.ср.гов.yу/имагес/сториес/аудио/27082007_Пајтиц_Салцбург.мп3