/ Нови Сад, среда, 26.09.2007

Представљен курс ”ЕУ и родна равноправност”

Нови Сад, 26. септембар –  Конференција за медије, коју су у СкупштиниАПВ организовали Покрајински завод за равноправност полова и Женске студије"Милева Марић Анштајн" посвећена је обележавању Европског данајезика и представљању едукативног курса "Европска унија и роднаравноправност".На конференцији суговориле директорка Завода Весна Шијачки и координаторка Женских студија проф.др Свенка Савић.- Циљ покретања курса је даповећамо ниво знања о настанку Европске уније, начину њеног  функционисања, најважнијим институцијама,као и начину одлучивања,  истакла јеВесна Шијачки, јер се након низа спроведених истраживања показало да је у  Србији веома лоше познавање процесаевропских интеграција, као и идеја европских вредности. Резултати истраживањаЕвропског покрета у Србији из 2004. године о ставовима наших грађана премамеђународним институцијама и Европској унији, показала су да су највећипротивници уласка наше земље у Европску унију управо жене. Данас у Србијивлада велико неразумевање и непознавање једног од најважнијих процеса XX века- стварање Европске уније, објаснила је Шијачки , а то је још један разлогзашто је овај курс намењен покрајинским органима управе и невладиниморганизацијама које су заинтересоване за ову тему. Директорка Покрајинског завода заравноправност полова подсетила је да је ова установа формирана 2004. годинеОдлуком Скупштине АПВ и доношењем Одлуке из Декларације о равноправностиполова, чиме је заокружен систем институционалних механизама на покрајинскомнивоу и уједно утемељен правни оквир за остваривање родне равноправности уВојводини. Према речима Весне Шијачки, један од приоритета рада Завода је промоцијаконцепта родне равноправности у Војводини и охрабривање локалне самоуправе дасе активније бави овим питањем. Истраживачки програми и пројекти спроводе се уциљу стварања базе прецизних података о положају жена која ће служити заизраду препорука за побољшање њиховог положаја. Она је истакла и да кретањеСрбије на путу европских интеграција подразумева прихватање тековина Европскеуније, не само економских, већ и свих других њених вредности. Координаторка Женских студијапроф. др Свенка Савић објаснила је  штаје Европски дан језика и зашто се Европска унија определила да један дан будепосвећен језицима. За Европски дањезика одређен је 26. септембар, који се обележава од 2004. године. Од самогпочетка обележава се и у Новом  Саду.Почетак обележавање био је посвећен читавом корпусу питања језика, сапосветом страним језицима и њиховм учењу код нас. Следеће, 2005. године,фокус је био на Војводини и њеним језичким разноликостима, док је прошлегодине Европски дан језика код нас био посвећен стандардизацији ромског језика.Ове године ће се говорити о Европском дану језика уопште, јер како је објаснилапроф. др Савић, такав дан је посвећен свим грађанима Европе, зато што је језикиманентни део европског идентитета. Тај идентитет је,  када је у питању језик, симбиоза националнихјезика. Она је истакла и принципе на којима почива Европски дан језика, аодносе се на разноликости и једнакости свих језика, без обзира на број онихкоји тај језик користе. Јер, сви језици имају нешто различито, али и једнако,сви припадају језику, основном својству човека, казала је проф. др Савић. Поруказа нас је јединство у разноликостима и одрицање од замисли и становишта да језа идентитет битан  један језик, једнадржава, једна вера.  Она је истакла да језадатак овог курса  и промена политикејезика, кроз питање кодификације родноосетљивог језика у медијима, али и уадминистрацији, на чијој реализацији се увелико ради са стручњацима који радена доношењу правописа. Речено је и да ће се курс  одржати од октобра до децебра 2007. године, уосам тематских целина, а најбојли есеји биће сабрани у брошури "Европскаунија и родна равноправност". Полазници ће добити сретификате наконзавршетка курса.