Picture of the authorPicture of the author
/ Нови Сад, среда, 05.11.2008

Представљен пројекат ”Дијалог грађана за европски консензус”

05112008_anas_ms

Читај ми

Читај ми
AA

Нови Сад, 5. новембар – У организацији Покрајинског фонда за непрофитни сектор и Грађанске иницијативе из Београда, у Скупштини АПВ одржано је представљање пројекта " Дијалог грађана за европски консензус." Истакнуто је да пројекат има за циљ да покрене јавне расправе између учесника из грађанског друштва и представника државе о европским интеграцијама Србије и тиме допринесе политичком и друштвеном консензусу о овој теми. Очекује се да ће се тиме повећати свест о значају придруживања Европској унији, али и да ће се покренути јавни дијалог, размена информација кроз изграђивање партнерског односа између НВО сектора и јавне администрације у процесу ЕУ интеграција.

Скупу су присуствовали Мирослав Васин, покрајински секретар за рад, запошљавање и равноправност полова, Ана Сегедински, в.д. директорка Фонда за развој непрофитног сектора, Миљенко Дерета, извршни директор Грађанских иницијатива, представници Министрства финансија и Канцеларије за европске интеграције Владе Републике Србије.
Фонд за непрофитни сектор организује овај округли сто у склопу својих програмских задатака, који се односе на подстицање демократских процеса, истакла је Ана Сегедински. Навела је и да је улога Фонда да буде комуникацијски мост између НВО и институција.
Миљенко Дерета је истакао да досадашња пракса показује да је држава и НВО могу радити заједно, допуњавати се како би се грађани што активније укључили у процес промена и европских интеграција које су пред нама. Истакао је и да је циљ пројекта да се грађани што боље информишу о томе на које начине могу помоћи и укључити се у европске интеграције.
– Полазећи од претпоставке да у ЕУ неће ући само државе и главни градови, већ и локалне заједнице и сви грађани понаособ, циљ нам је да у том процесу помогнемо да грађани препознају свој непосредни интерес, да локалне заједнице могу што боље функционисати у новом систему ЕУ. Процес промена је дуготрајан, али незаустављив, навео је Дерета и објаснио да је искуство других земаља драгоцено како би избегли замке и грешке које су оне у том процесу учиниле.
Дерета је представио искуства Пољске, Словеније, Хрватске и Македоније. Цитирајући колегу из Пољске, да је приступање ЕУ најсвеобухватнија промена режима која је до сада изведена у модерном свету, Дерета је истакао да је потребан друштвени и политички консензус да нам је Европа циљ. Према његовим речима Пољска је у овај процес укључила све социјалне партнере, синдикате, удружења послодаваца, коморе. Словенија је објавила конкурс за НВО које желе да учествују у дијалогу са државом, а кроз буџет је дефинисала и све облике помоћи које се дају НВО. Хрватска је пример за цео регион, објаснио је Дерета. Осим два закона о НВО, Хрватска је оформила и Фонд који по јасним кретеријумима додељује средства НВО. Овај фонд се финансира 50 посто из средстава лутрије ове земље, казао је Дерета. Такође је истакао и да је у Скупштини Србије, након седам година, у процесу усвајања нови закон о удружењима.
О Суседском програму Мађарска-Србија говорила је координатор Бојана Милићевић из Министарства финансија, а о моделу сарадње између Канцеларије за европске интеграције и цивилног друштва представила је Јелена Стеванов.

fixed-img