Нови Сад, 26. фебруар – Настављајући пројекат «Европа у Војводини» Покрајински секретаријат за регионалну и међународну сарадњу организовао је у Извршном већу АПВ конференцију за новинаре на којој су представници општине Панчево говорили о два своја пројекта. Новинарима су се обратили Владимир Пандуров, заменик ресорног секретара и Јелена Новаков, координатор пројекта и руководилац Одељења за управљање пројектима општине Панчево.Данашња презентација даје модел како треба радити пројекте у програмима суседске сарадње, пошто се у наредних неколико месеци очекује расписивање нових програма са Хрватском, Мађарском и Румунијом, казао је Валдимир Пандуров.
Пројекат «Еко статус реке Тамиш» је настао у оквиру суседске сарадње са Румунијом и урађен је са циљем да се унапреди еколошки статус реке, те да се боље искористе њени природни ресурси. Додатни разлог израде пројекта је и низак ниво еколошке свести, недовољна организација корисника вода у сливу реке Тамиш. Партер на пројекту је је румунска општина Караншебеш, која лежи на обалама Тамиша и заинтересована је за еколошки статус реке у својој земљи. Квалитет пројекта је и у томе што се односи на целу дужину реке Тамиш, од границе са Румунијом, до ушћа у Дунав. Пројектом је утврђен веома лош квалитет воде који ретко достиже ниво два бонитета. У води се налази гвожђе, смањена количина кисеоника, повећан садржај суспендованих материја и нитрата, тако да вода није за купање и коришћење у друге сврхе. Вредност пројекта, који траје 22 месеца, је 170 хиљда евра, од чега је 150 хиљада евра донација Европске комисије, а остатак је суфинансирање из буџета општине Панчево.- Тамиш је банатски капитал зато што пружа велике могућности за развој не само лова и риболова, него и туризма, спорта и рекреације. Нажалост, загађење га чини неискоришћеним ресурсом, казала је Јелена Новаков и додала да ситуацију отежава и недовољна истраженост воде и недовољна информисаност привредних, научних, спортских и рекреативних организација и грађана о еколошком статусу реке.
Истакнуто је да је додатни разлог за израду овог пројекта и низак ниво еколошке свести, као и недовољна организованост корисника вода слива реке Тамиш. То што до сада није ништа урађено на статусу реке кривац је и стално присутан проблем недостатка средстава. Без људи који живе поред обала реке не могу се постићи жељени резултати, сматра Новаков зато што поред привредних организација које загађују реку постоји и велики број индивидуалних пољопривредних газдинства који такође доприносе загађењу реке.Објашњено је и да би крајњи резултати овог пројекта требало да буду израда катастра загађивача реке, као и детаљне студије о квалитеу воде. Ова два посла биће поверена институцијама које ће моћи да изведу мерења и утврде све загађиваче са леве и десне обале Тамиша. Како је објаснила Јелена Новаков ова два документа треба да послуже за даљу бригу о Тамишу, а очекује се и да буду подлога за доношење програма активних мера можда и од Покрајинске скупштине, за превенцију даљег и санацију постојећег загађења. Регионална привредна комора је домаћи сарадник на пројекту јер има ресурсе за разне врсте пројектних активности, али и изграђену суседску сарадњу са Румунијом. Тако ће већ средином марта уз помоћ ове привредне асоцијације бити организован велики промотивни скуп у просторијама Коморе, на којем се очекује долазак, поред партнера уз Румуније и представника свих институција и организација који се баве водама и заштитом животне средине.
Представници општине Панчево представили су још једну иницијативу која је већ реализована. Ради се о пројекту који се односи на пружање бесплатне правне помоћи угроженим гупама људи, сиромашнима, избеглицама, Ромима, болеснима. Пројекат је рађен у сарадњи са Оповом и Адвокатском комором Нови Сад. Финасирала га је Краљевина Шведска, а вредност му је била 24 хиљаде долара. Пројекат има хуманитарни карактер, али је рађен и у циљу изградње одрживог система бесплатне правне помоћи у Србији.
/ Нови Сад, четвртак, 26.02.2009
Представљен пројекат ”Еко статус реке Тамиш”
