Нови Сад, 20. фебруар – На конференцији за новинаре у Извршном већу АПВ, у организацији Покрајинског секретаријата за рад, запошљавање и равноправност полова, представљен је пројекат "Социјални дијалог и подизање свести о родној равноправности у Србији, БИХ и Црној Гори." О пројекту су говорили Мирослав Васин, ресорни секретар и представници Министарства за рад и социјалну политику, као и представници невладиног сектора у Војводини.
Пројекат има за циљ да допринесе, како стварању квалитетнијег и равноправног социјалног дијалога, тако и да повећа сензибилност за питања родне равноправности унутар синдиката, удружења послодаваца и надлежних државниих органа. Носилац Пројекта је Радна група за једнакост полова Пакта за стабилност, чије је седиште у Загребу, а финасиран је од стране Владе Републике Италије.
Економску кризу и њене последице можемо умањити сарадњом и економским дијалогом социјалних партнера, органа власти, синдиката и удружења послодаваца и побољшати га увођењем компоненте родне равноправности, истакао је Мирослав Васин. Значајно је према његовим речима што Пројекат и пратеће активности представљају део платформе Покрајинског секретаријата за рад, запошљавање и равноправност полова за очување радних места у 2009. години.
Пројекат је представила Марија Гајицки, координатор за Србију, односно Војводину. Упознала је присутне да су активности Радне групе почеле још 2002-2003. године у БИХ и Црној Гори и имале су за циљ да оснаже рад жена у странкама. То искуство пренето је и на оснаживање и подршку женама за рад у синдикатима, где их није било довољно или нису учествовале у процесима социјалног дијалога. Наредних година успостављена је сарадња и са женама у Србији, где је захваљујући овој мрежи први пут пружена подршка раду жена у два репрезентативна синдиката. Кроз организовање семинара на терену у свакој земљи допринеће се повећању ресурса и стварању могућности за нове идеје, приступе и стратегије у склопу заједничких активности на родним питањима, које укључује синдикате, послодавце и владе, а стечена искуства биће размењана током септембра када ће се састати носиоци пројеката из БИХ, Црне Горе и Србије.Јасна Вујачић из Управе за родну равноправност ресорног републичког министарства говорила је потреби коришћења свих механизама како би се избегло искуство да терет кризе падне на женску радну снагу. Управо је социјални дијалог један од тих механизама, истакла је Вујачић, оцењући да он није довољно искоришћен у нашој земљи, посебно на локалном нивоу.
/ Нови Сад, петак, 20.02.2009
Представљен пројекат ” Социјални дијалог и подизање свести о родној равноправности у Србији, БИХ и Црној Гори ”
