/ Нови Сад, петак, 28.09.2007

Представљен пројекат управљања просторним ресурсима

Нови Сад, 28. септембар – На презентацијипројеката Покрајинског секретаријата за архитектуру, урбанизам и градитељство,из области развоја управљања просторним ресурсима,  једног од најзанчајнијих сегмената за одрживиразвоја  сваке друштвене заједнице,говорили су ресорни секретар Владимир Зеленовић и проф. др Душан Петровачки.Зеленовић је подсетио да Секретаријат већ петгодина пружа финансијску и стручну помоћ општинама у АП Војводини приликом израдепросторно – планске документације и планирања и израде пројектно-техничкедокументације за инфраструктурне објекте. Он је објаснио да је првенствени циљактивности у протекле две године проистекао из републичког Закона о планирањуи изградњи, из 2003. године, који обавезује општине да донесу своје просторнепланове у наредних 18 месеци. Према његовим речима, очекује се да ће половиномнаредне године све општине имати урађену просторно-планску документацију. Истакнутаје добра сарадња Покрајинског секретаријата ЈП Завод за урбанизам АПВојводине, Удружењем урбаниста Србије, Друштвом архитеката Новог сада иФакултетом техничких наука у Новом Саду, односно са његовим департманима заграђевинарство  и за архитектуру.У изради ове значајне документације великипроблем је непостојање инфраструктуре у Војводини, казао је Зеленовић и навеода, од 460 месних заједница и села у 45 општина, 70 посто нема решене проблемеса канализацијом, водоводом, пречишћачем отпадних вода и нема асфалтиранепутеве. Издвајања Секретаријата за ове намене су значајна и повећана су после доношењановог Устава Републике, који предвиђа издвајање више средства за капиталнаулагања у АП Војводини. Из Фонда за капитална улагања ће бити усмерена средстваза израду пројектно-техничке документације инфраструктурних објеката у АПВ. Владимир Зеленовић је истакао да је од прошлегодине започето издвајање од 20 посто расположивог буџета Секретаријата запримену нових технологија у области урбанистичког планирања.Данашња презентација означила је завршну фазучетири пројекта, остварена у сарадњи са Факултетом техничких наука, чији суназиви: Технолошки поступак за израду ажурне дигиталне картографске базе АПВ заобласт урбанизма базиран на сателитској и авионској даљинској детекцији;Технолошки поступак за прецизно прикупљање података о друмској путној мрежиАПВ; Дигитални просторни модел приобаља Дунава; Дигитални просторнимоделподручја посебне намене – Обедска бара. Четири пројекта имају заједничкекарактеристике јер имају широк дијапазон примене, директно су употребљиви запотребе планирања и пројектовања у области урбанизма, а могу се употребити иу многим другим областима као што су пољопривреда, водопривреда, шумарство,саобраћај, заштита животне средине, туризам. Пројекти су засновани накоришћењу високе технологије на нивоу у најразвијенијим земљама.