/ Нови Сад, петак, 10.11.2006

Представљен Зборник радова са Трећег међународног симпозијума о демографском развоју АП Војводин

Нови Сад, 10.новембар – Покрајински секретаријат за демографију, породицу и друштвену бригуо деци организовао је данас, на дан рођења демографа, академика Берислава БетеБерића, скуп на којем је представљен Зборник радова са прошлогодишњег Трећегмеђународног симпозијума о демографском развоју АП Војводине и суседнихрегиона. Циљ овог симпозијума био је да упореди популационе процесе у Војводиниса савременим популационим трендовима у другим деловима наше земље и суседнихреиона.У Зборнику Матице српске за друштвене науке објављени сусви позитивно оцењени радови са овог симпозијума разврстани у пет целина – становништвоАП Војводине према попису из 2002. године, структура становништва, будућностстановништва у Војводини и суседним регионима, демографско стање у суседнимрегионима и програм демографског развоја у Војводини и суседним регионима. Покрајински секретар за демографију, породицу и друштвенубригу о деци Новка Мојић истакла је овом приликом да покрајинска влада имаразумевања за област наталитета и друштвене бриге о деци. – Од почетних 100 хиљада динара, колико је износио буџетПокрајинског секретаријата за демографију, породицу и друштвену бригу о деци,ове године је из покрајинског буџета, за унапређење популационе политике издвојено550 милиона динара, а та средства ће наредне године бити додатно увећана -рекла је Новка Мојић. Она је нагласила да су до сада успешно реализоване четиримере из Програма демографског развоја АП Војводине, те да је у 2007. годинипредвиђено још популационих мера, које имају за циљ побољшање демографскеслике Војводине и унапређење друштвене бриге о деци. Зборник радова са симпозијума представили су по областимапроф. др Бранислав чурђев, проф. др Нила Капор-Стануловић, проф. др ГорданаКовачек-Станић, проф. др Катарина Чобановић и проф. др Имре Нађ. О животу иделу академика Берислава Бете Берића говорио је проф. др Александар Крстић.