Picture of the authorPicture of the author
/ Нови Сад, четвртак, 15.01.2009

Представљена ”ЕРСТЕ ЕУ канцеларија ”

15012008_pres_ms

Читај ми

Читај ми
AA

Нови Сад, 15. јануар – Покрајински секретаријат за регионалну и међународну сарадњу наставља са циклусом конференција за новинаре на којима, у оквиру пројекта "Европа у Војводини" представља у Војводини реализоване пројекте које је подржала ЕУ. На данашњој  конференцији за медије представљена је "ЕРСТЕ ЕУ канцеларија" сервис "Ерсте" банке која клијентима пружа комплетну помоћ и услугу при кандидовању пројеката за финансирање из расположивих ЕУ фондова.   Данашњој презентацији присуствовали су Владимир Пандуров, заменик ресорног секретра и Мирјана Шакић, преставник "ЕРСТЕ ЕУ канцеларије" у Србији. Први пут представљамо активности једне банке које су усмерене ка  еуро-интеграцијама, односно подршци организацијама које учествују на конкурсима и програмима које финансирају фондови ЕУ, истакао је Пандуров.
 Сервис "ЕРСТЕ ЕУ канцеларија" представља пионирски пројекат у банкарском и финансијском пословању и "Ерсте" банка је прва банка у Србији која уводи овакаву врсту услуга, истакла је Мирјана Шакић и додала да је ова врста услуга је бесплатна. Објаснила је и да банка послује у региону централне и југоисточне Европе, да опслужује преко 16 милиона клијената из сектора становништва и сектора послова са привредом.

 – Идеја за оснивање сервиса за европске интеграције и ЕУ фондове јавила се 1995-96. године, а заснована је на искуству које је банка стицала у сарадњи са клијентима. Уочено је да клијенти који имају приступ фондовима ЕУ немају довољно информација и стручности да на прави начин и у потпуности повуку ова средства, објаснила је Шакић. Тако је створен простор за укључивање "Ерсте" банке не само у лобирање у институције у Бриселу, већ и за саветодавну и експертску подршку  клијентима, као и развој банкарских производа који ће им помоћи да се што боље припреме за пословање на заједничком тржишту ЕУ.
 Саветници банке су обучени да клијентима пруже информације томе шта могу да искористе из доступних европских фондова, на који начин да повуку средства и шта фирме могу да ураде да би се се боље уклопиле на захтевно европско тржиште.
  Шакићева је говорила и о врстама подршке наводећи пре свега информације о субвенцијама и грантовима. У ту сврху су организовани семинари за сектор малих и средњих предузећа, а канцеларије у свим државама раде и месечни Информатор у којем се налазе најновији подаци о фондовима, конкурсима и могућностима суфинансирања. Информатор "Ерсте ЕУ монитор" излази на српском и енглеском језику, а налази се и на сајту Банке и Секретаријата за регионалну и међународну сарадњу. Како би своје активности лакше и брже спроводили, током прошле године успостављена је сарадња са ИВВ, Министарством за технолошки развој, Привредном комором Србије и регионалним коморама, Канцеларијом за европске интеграције Републике Србије, као и са невладиним сектором и локалним заједницама.

 Говорећи о плановима банке у овој години Мирјана Шакић је посебно истакла подршку нашим предузећима за учешће на тендерима, након потписивања Споразума о стабилизацији и придруживању са ЕУ. У ту сврху су већ припремљени банкарски производи, казала је Шакић, и навела "ЕУ гарантни пакет" који ће омогућити издавање динарских и девизних гаранција и писама за подршку нашим предузећима. Према речима Шакићеве ради се и на развијању банкарских производа који ће покрити део суфунансирања пројеката. Ради се о делу средстава који су дужни да унесу у пројекте сви који желе да користе европске фондове.
 Значајан је и "Програм ФП7" за истраживање и технолошки тазвој, намењен сектору малих и средњих предузећа. Канцеларија је постала равноправан члан овог програма ЕУ који за наредни буџетски период има фонд од преко 50 милијарди евра. Преведен је и "Водич за мала и средња предузећа" како би клијенти лакше користи ова средства пошто се ради о врло компликованој процедури, казала је Шакић.     

fixed-img