Нови Сад, 24. децембар – У Извршном већу Војводине одржана је промоција монографије "Културно наслеђе Војводине" свеобухватног дела које представља Војводину као регију богатства различитости, у области уметности, културне баштине, обичаја, културе, привреде. О књизи су говорили Милорад Ђурић покрајински секретар за културу, Тибор Вајда директор Завода за културу Војводине и Зоран Вапа директор Покрајинског завода за заштиту споменика културе. Секретар Ђурић истакао је да књига има значај најмање из два разлога. Значајна је за нас зато што нам помаже и служи да сагледамо сопствену прошлост и наслеђе и да, у том процесу, учврстимо наше ставове у вези историје и оног што се дешавало генерацијама које су нам предходиле. Књига такође представља пројекат којим желимо да побољшамо представљање нашег културног наслеђа окружењу, и у том смислу она заслужује и своју енглеску верзију, како би омогућили свима онима који не живе у овој култури, или у војвођанском смислу боље речено, не живе у овим културама, да се упознају са оним што имамо.
– Књига обухвата, пре свега, наслеђе материјалне културе, али је и много више – сведочанство о једном духу који је владао на овим просторима, и који, надам се, влада и владаће у прегнућу и заносу са каквим су наши преци градили ове просторе — казао је Ђурић. Према његовим речима монографија "Културно наслеђе Војводине" обавезује да се настави овакав однос према сопственом простору и култури и да следећим генерацијама оставимо значајна дела која ће се, у неким будућим сличним пројектима, наћи као културно наслеђе. Ако имамо у виду да је заштита културног наслеђа и његово представљање један од приоритета Секретаријата за културу, секретар Ђурић је изразио уверење да ће и у будућности бити овако значајних пројекта.
Тибор Вајда је изразио очекивања да ће се сарадња на оваквим пројектима наставити с обзиром да је културно наслеђе Војводине толико да не може да стане у једној књизи. Зоран Вапа је говорио о садржају књиге и објаснио да је то покушај да се, речју и сликом, наше културно наслеђе приближи широј читалачкој публици, љубитељима споменика културе и културе уопште.
– У Војводини има преко 700 споменика културе, а књига обухвата првих 65. Ту су и 49 непокретних споменика културе, као и три културно-историјске целине: Сремски Карловци са својом околином, комплекс фрушкогорских манастира и средњовековна тврђава у Бачу, са подграђем и свим споменицима који припадају овој општини (Фрањевачки самостан, Манастир Бођани, турско купатило, среднојевковна тврђава).
Монографија се састоји из два дела, објаснио је Вапа. У првом делу истакнути аутори др Нађа Куртовић Фолић, др Микан Недовић, мр Мирјана чекић и др Бранка Кулић осврнули су се на Војводину кроз прошлост, на бази археолошких налаза, историјских чињеница и развоја архитектуре и историје уметности. У другом делу дато је карактеристично војвођанско градитељско наслеђе (амбари, старе куће, салаши…).
Културно наслеђе Војводине је мултиконфенсионално, мултикултурно и вишенационално, казао је Вапа, а промовише се и путем регионалне сарадње са суседним државама. Навео је да је у Војводини 65 споменика од изузетног значаја, 354 споменика од великог значаја и 331 споменик од значаја и да је потребно урадити нову категоризацију споменика културе у Војводини и Србији. Директор Покрајинског завода за заштиту споменика културе рекао је да ће монографија "Културно наслеђе Војводине" бити преведена на енглески језик.
/ Нови Сад, среда, 24.12.2008
Представљена монографија ”Културно наслеђе Војводине”
