/ Нови Сад, петак, 31.08.2007

Представљена студија о агропрехрамбеном технолошком парку Војводине

Нови Сад, 31. август –  У оквирупосете делегације италијанске регије Умбрија АП Војводини и Новом Саду, уИзвршном већу Војводине одржана је презентација Студије изводљивости "Агропрехрамбенитехнолошки парк Војводине", којој су  присуствовали покрајински секретар за привреду Синиша Лазић, директор Гаранцијскогфонда Горан Васић, директор Фонда за развој АПВ Михајло Бркић,  директор Канцеларије за европске интеграције ПредрагНовиков, као и представници локалних самоуправа.Отварајући данашњи скуп, Синиша Лазић је истакао значај успешнепривредне сарадње која се одвија између Србије и Војводине и италијанских регија.- Данашњи састанак о увођењу агроиндустиријских паркова у нашој земљи  представља  још један мали допринос процесу  приближавања Србије, односно АП Војводине,Европској унији, рекао је Лазић.Суштински интерес Војводине је да успостави што квалитетније економскеодносе са регијама у Европској унији, а то директно показује и овај пројекат,истакао је Предраг Новиков, наводећи и да се та сарадња одвија у оквиру већ потписаних протокола. Он јеистакао да је подршка Италије веома битна у преношењу искустава које су ималиу изградњи технолошких паркова и развоју агенција. Квалитет у овој сарадњи јеу томе што људи у општинама могу самостално да иницирају сарадњу на базисвојих пројеката, нагласио је Новиков.Марчело Фратоццхи из Министарства за економски развој Италије, изразиоје очекивања да ће резултати ове опсежне студије брзо бити реализовани. Он јепоновио да у Италији верују у регионалну сарадњу, те да је предуслов за то дарегије буду аутономне у свом развоју. Према речима госта из Италије, потребно једа постоји центар који ће давати процене економског развоја регија, као и  да се студије овог типа раде у сарадњи саземљом у којој треба да се реализују. Он је истакао битност увођења сертификатароба, што ће помоћи нашој земљи у укључивању у Европску унију. Фратоццхи јеоценио   да постоје и друге могућности засарадњу, попут сајмова који ће се ускоро одржати  у појединим италијанским регијама. Агропрехрамбени технолошки Парк 3А ( 3А-ПТА) из Умбрије ангажовао се уизради студије изводљивости у оквиру институционалних  односа покренутих између две регије још 2005.године. Студија изводљивости треба да омогући да заинтересовани изагроиндустријског комплекса Италије инвестирају у нашу пољопривреду, у складуса дефинисаним институционалним споразумима. Студија изводљивости је један одпројеката из Програма И.Не.П.С. (Италијанско усаглашено планирање у Србији )Министарства за економски развој Италије, са циљем да се подстакне реализацијапројекта територијалне сарадње и размене искустава на бази усаглашеногпланирања у АП Војводини.Посебан разлог стварања једне сличне установе Агропрехрамбеномтехнолошком парку 3А из Умбрије у Војводини, је предодређеност Војводине запољопривредну производњу, жеља произвођача да уведу "културуквалитета", како би порасла вредност производа, као и воља произвођача дасе удруже ради боље позиције на глобалном тржишту. Битан је такође одличангеографски положај који има Србија, путни коридори ВИ и X, као и добриекономски односи које Србија има са Руском Федерациом. Посебно је  истакнут и значај који у оквиру ових активности има Новосадски универзитет,односно његови Пољопривредни и Технолошки факултет.Студија изводљивости има четри дела. Садржи опис карактеристика оветериторије, затим активности које су обавили оператери из 3А-ПТА у Војводини,анализу потреба ове регије, као и претпоставке за финансирање студије.Спроведена анкета у 35 предузећа из пољопривредно прехрамбеног сектора уВојводини, показала је које су њихове потребе и приоритети како би се достиглистандарди земаља  Европске уније,поготово у органској производњи хране. Речено је и да је велика компаративнапредност Војводине у високом проценту незагађеног земљишта потребног  за органску производњу, који се креће од5-10 посто, док је тај проценат у Италији свега 1- 2 посто. Проблем у Војводинипредставља уситњеност пољопривредног земљишта, јер само 5 посто парцела јевеће од 10 хектара.