/ Инђија, петак, 10.11.2006

Представљена Студија о мрежи марина на Дунаву

Нови Сад, 10.новембар –  Покрајински секретар запривреду Синиша Лазић потписао је са председницима 16 војвођанских општина Споразумо сарадњи на имплементацији пројекта «Студије мреже марина на Дунаву»,уИзвршном већу АП Војводине. Потписници споразума су из општина: Сомбор, Апатин,Оџаци, Бач, Бачка Паланка, Бачки Петровац, Беочин, Сремски Карловци, Инђија,Тител, Зрењанин, Стара Пазова, Панчево, Ковин, Бела Црква и Нови Сад. ОвуСтудију  израдили су стручњаци из ЈП«Завода за урбанизам Војводине», а пре потписивања споразума приказан је промотивнифилма «Дунав- река сарадње».Синиша Лазић је нагласио да је наутичкитуризам озбиљна привредна грана, која доприноси привредном развоју једнерегије. Лазић је додао да  искустваземаља  Европске уније, као што јеНемачка, показују  да наутички туризамзнатно пуни буџет, па је и ова студија урађена као економски исплатљива иулази у 14 приоритетних пројеката привредног развоја АП Војводине. Пројекатразвоја наутичког туризма, сматра Лазић, има за циљ да подржи развој овепривредне гране дуж обале Дунава у Војводини, који је посебно значајан заинвеститоре, који раде у овом сектору.- Студија је рађенаод 9. фебруара до 31. августа ове године, са детаљним дефинисањем оптималнемреже марина и потребних мера и активности неопходних за имплементацију налокалном и регионалном нивоу- рекао је инж. Михајло Рутар, руководилац стручногтима из «Завода за урбанизам Војводине». – Кроз нашу земљу Дунав има водоток удужини од 588 километара и дуж тог тока су најбогатија биљна вегетација,као и ловнаи риболовна станишта. – У шеснаест војвођанских општина утврђено је 56потенцијалних макролокација за изградњу марина, са становишта положаја,приступа, степена изграђености инфраструктуре и комуналне опремљености, као ипогодности и ограничења за изградњу марина- обајснио је Рутар. У првој фази,у наредних пет година, обухваћена је изградња марина  на 13 локација,  у другој фази, за наредних десет година, јошдевет локација, а у трећој још 13. – На крају Рутар је додао да изградња  марине подразумева техничку опремљеностпривеза, места за чување пловних објеката, сервисне услуге, ресторан,бензинску пумпу, чуварску службу и још неке детаље.