Picture of the authorPicture of the author
/ Нови Сад, четвртак, 08.01.2009

Представљени пројекти ”Млади у акцији” и ”Млади у свету”

08012008_press_m1

Читај ми

Читај ми
AA

Нови Сад, 8. јануар – На конференцији за новинаре у Извршном већу АПВ, у организацији Покрајинског секретаријата за регионалну и међународну сарадњу, представљени су пројекти Волонтерског центра Војводине, који су подржани и финансирани од стране ЕУ. Промоција је уприличена у склопу пројекта Секретаријата "Европа у Војводини". На конференцији су говорили Владимир Пандуров, заменик ресорног секретара и Милован Савић, представник Центра.

Настављајући са представлајањем већ реализованих пројеката у Војводини, кроз програм "Европа у Војводини" настојимо да прикажемо и практичне корисити придруживања ЕУ, истакао је Владимир Пандуров, додајући да постоји и потреба да се представе организације из Војводине, чији модели добре праксе, односно квалитетни пројекти могу да искористе и друге организације за успешно аплицирање у фондове ЕУ или билатералне фондове земаља чланица.
Према речима Пандурова, ово је прилика да се укаже и на проблеме са којима се сусрећу волонтерске организације код нас. Наиме, због непостојања закона о волонтерском раду, ове организације имају проблема са закључивањем уговора о раду са волонтерима чиме се ограничава волонтерски сегмент наших цивилних организација да учествују у међународним пројектима. Како је циљ Секретаријата да се повећа управо овај капацитет цивилног друштва, покрајинске управе и локалне самоуправе, подржан је Предлог закона о волонтерском раду који је предложила радна група иницијативе "Извор" и који је подржао Покрајински секретаријат за рад, запошљавање и равноправност полова и Скупштина АПВ.
Пандуров је објаснио да поред филантропског аспекта волонтерског рада, за заједницу су важна и искуства земаља ЕУ, која показују да више од 100 милиона људи волонтира. Најпозитивнији пример је Велика Британија, где волонтира 38 процената радно активног становништва и где на једну фунту волонтерског рада се добијају три фунте прихода држави. – Приходи од волонтерског рада у Великој Британији износе 7,9 посто од укупног буџета, што је много више него што је вредност буџета три наша министарства, истакао је Пандуров. Након доношења закона о волонтирању биће омогућено великом броју незапослених људи, посебно младима и женама, да дођу до посла.
Пандуров је најавио да се током фебруара очекује расписивање првог конкурса у оквиру ИПА програма Хрватска – Србија, у оквиру којег се се одвијати и волонтерске активнсти. – Покрајински секртеријат ће подржати модел ОФАЈ које су успешно примениле Француска и Немачка након Другог светског рата, како би унапредиле своје односе.
Милован Савић је истакао подршку и добру сарадњу коју ВЦВ има са Секретаријатом. – ВЦВ се залаже за стабилно друштво, у коме се сви слободно крећу, имају једнаке могућности за образовање и приступ информацијама, друштво засновано на солидарности, миру, љубави и прихватању различитости и живота у складу са природом, казао је Савић. Из широког спектра активности ове организације, Савић је говорио о пројектима које реализују са организацијама ЕУ и финансијској подршци институција ЕУ. Представио је програм "Млади у акцији" (Yоутх ин Ацтион) чији је циљ да подстакне осећај активног европског грађанства, солидарности и толеранције међу младима широм Европе. У оквиру овог програма постоји неколико акција. Промовише се мобилност младих, њихово неформално образовање, интеркултурални дијалог. Посебно се подстиче учешће свих младих људи без обзира на њихов образовни, културолошки или социјалнии контекст из којег долазе. Програм посебно жели да укључи младе из маргинализованих група у друштву.
Пошто Србија још није чланица ЕУ отворене су јој две акције од постојеће четири из овог програма. Прва се зове "Волонтерска служба" која омогућава младима да обављају волонтерску службу у земљи коју изаберу у трајању од два месеца до годину дана. Овај програм подстиче солидарност међу младима, а поред бенефита за локалну заједницу волонтерима омогућава учење нових вештина, језика земље, као и упознавање друге културе и навика. Друга акција се зове "Млади у свету" у оквиру које постоје акције попут размене, тренинга и обуке за одређене вештине. Након завршетка програма добијају се сертификати, а све трошкове волонтирања финансира ЕУ.
Савић је представио и конкретан тренинг који је ВЦВ спровео током прошле године. Тренинг је одржан крајем фебруара у Новом Саду, а циљна група било је 26 волонтера из југоисточне Европе и ЕУ. Циљ тренинга, како је истакао Савић, био је да повећа знање о мировном образовању, интеркултуралном дијалогу, како би квалитетно применили своја знања у међународним пројектима и допринели изградњи интегративног разумевања мира на Балкану.

fixed-img