Нови Сад, 8. јануар – На конференцији за новинаре у Извршном већу АПВ, у организацији Покрајинског секретаријата за регионалну и међународну сарадњу, представљени су пројекти Волонтерског центра Војводине, који су подржани и финансирани од стране ЕУ. Промоција је уприличена у склопу пројекта Секретаријата "Европа у Војводини". На конференцији су говорили Владимир Пандуров, заменик ресорног секретара и Милован Савић, представник Центра.
Настављајући са представлајањем већ реализованих пројеката у Војводини, кроз програм "Европа у Војводини" настојимо да прикажемо и практичне корисити придруживања ЕУ, истакао је Владимир Пандуров, додајући да постоји и потреба да се представе организације из Војводине, чији модели добре праксе, односно квалитетни пројекти могу да искористе и друге организације за успешно аплицирање у фондове ЕУ или билатералне фондове земаља чланица.
Према речима Пандурова, ово је прилика да се укаже и на проблеме са којима се сусрећу волонтерске организације код нас. Наиме, због непостојања закона о волонтерском раду, ове организације имају проблема са закључивањем уговора о раду са волонтерима чиме се ограничава волонтерски сегмент наших цивилних организација да учествују у међународним пројектима. Како је циљ Секретаријата да се повећа управо овај капацитет цивилног друштва, покрајинске управе и локалне самоуправе, подржан је Предлог закона о волонтерском раду који је предложила радна група иницијативе "Извор" и који је подржао Покрајински секретаријат за рад, запошљавање и равноправност полова и Скупштина АПВ.
Пандуров је објаснио да поред филантропског аспекта волонтерског рада, за заједницу су важна и искуства земаља ЕУ, која показују да више од 100 милиона људи волонтира. Најпозитивнији пример је Велика Британија, где волонтира 38 процената радно активног становништва и где на једну фунту волонтерског рада се добијају три фунте прихода држави. – Приходи од волонтерског рада у Великој Британији износе 7,9 посто од укупног буџета, што је много више него што је вредност буџета три наша министарства, истакао је Пандуров. Након доношења закона о волонтирању биће омогућено великом броју незапослених људи, посебно младима и женама, да дођу до посла.
Пандуров је најавио да се током фебруара очекује расписивање првог конкурса у оквиру ИПА програма Хрватска – Србија, у оквиру којег се се одвијати и волонтерске активнсти. – Покрајински секртеријат ће подржати модел ОФАЈ које су успешно примениле Француска и Немачка након Другог светског рата, како би унапредиле своје односе.
Милован Савић је истакао подршку и добру сарадњу коју ВЦВ има са Секретаријатом. – ВЦВ се залаже за стабилно друштво, у коме се сви слободно крећу, имају једнаке могућности за образовање и приступ информацијама, друштво засновано на солидарности, миру, љубави и прихватању различитости и живота у складу са природом, казао је Савић. Из широког спектра активности ове организације, Савић је говорио о пројектима које реализују са организацијама ЕУ и финансијској подршци институција ЕУ. Представио је програм "Млади у акцији" (Yоутх ин Ацтион) чији је циљ да подстакне осећај активног европског грађанства, солидарности и толеранције међу младима широм Европе. У оквиру овог програма постоји неколико акција. Промовише се мобилност младих, њихово неформално образовање, интеркултурални дијалог. Посебно се подстиче учешће свих младих људи без обзира на њихов образовни, културолошки или социјалнии контекст из којег долазе. Програм посебно жели да укључи младе из маргинализованих група у друштву.
Пошто Србија још није чланица ЕУ отворене су јој две акције од постојеће четири из овог програма. Прва се зове "Волонтерска служба" која омогућава младима да обављају волонтерску службу у земљи коју изаберу у трајању од два месеца до годину дана. Овај програм подстиче солидарност међу младима, а поред бенефита за локалну заједницу волонтерима омогућава учење нових вештина, језика земље, као и упознавање друге културе и навика. Друга акција се зове "Млади у свету" у оквиру које постоје акције попут размене, тренинга и обуке за одређене вештине. Након завршетка програма добијају се сертификати, а све трошкове волонтирања финансира ЕУ.
Савић је представио и конкретан тренинг који је ВЦВ спровео током прошле године. Тренинг је одржан крајем фебруара у Новом Саду, а циљна група било је 26 волонтера из југоисточне Европе и ЕУ. Циљ тренинга, како је истакао Савић, био је да повећа знање о мировном образовању, интеркултуралном дијалогу, како би квалитетно применили своја знања у међународним пројектима и допринели изградњи интегративног разумевања мира на Балкану.