Нови Сад, 21. октобар – На данашњој конференцијиза новинаре у Извршном већу АП Војводине, заменик покрајинског секретара зарегионалну и међународну сарадњу Владимир Пандуров представио је резултатеистраживања у оквиру пројекта "Дунавски регион".Владимир Пандуров је саопштио да је на међународнојконференцији одржаној 15. октобра у Братиславском региону, Војводина добила статус пуноправног члана Раднезаједнице земаља Дунавског региона – у оквиру јединствене иницијативеусмерене ка заједничком просторном планирању и развоју свих европских региона где тече рекаДунав, од Немачке до Украјине. Пандуров је изнео да је у оквиру прве фазе пројекта„ДОНАУРЕГИОНЕН" спроведено јединствено истраживање у 42 региона и округа Дунавскогрегиона (НУТС 3 ниво) и анализом 26 индикатора (у складу са стандардимаЕУРОСТАТ), добијена је веома интересантна ранг листа развијености подунавскихрегиона.Наиме, за Војводину је најзанимљивији податак да је према укупној евалуацијииндикатора Борски округ, развијенији од Средње-банатског округа.Свеобухватни резултати истраживања могу се пронаћи на веб страници хттп://www.донаурегионен.ск/пројецт_оутпутс.хтмла 26 коришћених индикатора обједињено је у пет група: (природниуслови, људски ресурси и насеља, транспорт, техничка инфраструктура ипривреда).
Међународним истраживањем руководило је Министарство грађевина и регионалног развоја Републике Словачке, а испред Србије координисала Републичка агенција за просторно планирање Републике Србије. Заменик покрајинског секретара за регионалну и међународну сарадњу истакао је да су према овим статистичким подацима делови Баната чак значајно неразвијенији од девастираних крајева источне Србије. Истраживање показује да се од 42 подунавскарегиона Јужнобачки налази тек на 11. месту, Сремски на 23. , Јужнобанатски на25. , Западно-бачки на 29., аСредње-банатски тек на 39. месту, те да се у средњеевропским оквиримавојвођански окрузи котирају као исподпросечно развијени.
Усвајањем Статута АП Војводине у Скупштини АП Војводине, у оквиру којег су дефинисанеингеренције из области регионалног развоја, створена је основа да се легитимнипредставници АПВ укључе у израду нацрта закона о регионалном развоју РепубликеСрбије и пратећих подзаконских аката, у које би унели неке од основних принципарегионалне политике ЕУ и постарали се да резултати наведеног истраживања будуузети у обзир приликом дефинисања критеријума неразвијености региона Србије.
Дунавски регион има добар развојни потенцијал за Војводину и Србију, али сукапацитети и ресурси махом неискоришћени.Пандуров је овом приликом позваостручну јавност, представнике општина, градова, невладине организације ипословне асоцијације да пажљиво проуче резултате истраживања и укључе се уостваривање регионалне и међународне сарадње на одрживом развоју реке Дунав иподунавских региона.У оквиру ове иницијативе, Покрајински секретаријат за регионалну и међународнусарадњу се укључио у реализацију 2. фазе пројекта, након састанкаса највишимпредставницима Владе Словачке.Укупна вредност буџета пројекта „Донаурегионен+" износи 2,5 милиона евра, а апликацијаза добијање средстава поднета је ЕРДФ и ИПАфондовима ЕУ, и стављена је у ужи избор за добијање средстава. Владимир Пандуров јеобјаснио да идеја овог пројекта има за циљ јачања региона слива реке Дунав, као битногпаневропског коридора 7, израду концепта просторног планирања свих НУТС 3региона подунавског слива, стварање стратегије за јачање функционалности региона каомотора развоја и компетитивности, израда Дунавског каталога, анализатранспортне и техничке инфраструктуре, људских ресурса, привредне снагеопштина и градова и природних ресурса НУТС3 подунавских региона. ПоредПокрајинског секретаријата за регионалну и међународну сарадњу ИВ АП Војводинеу пројекат су укључени: Републичкеагенција за просторнопланирање Републике Србије, Институт за просторно планирање (Братислава),Регионални истраживачки центар (Модра), Самоуправни округ Братислава, Самоуправни округ Нитра, Самоуправни округ Трнава,Самоуправни округ Пешта, НВО Регионални развој Пеште, НВО Научна асоцијација запросторно планирање Годољо, Националне асоцијације општина Републике Бугарске(Софија), НВО ИНЦД УРБАНПРОИЕЦТ, Савет округа Караш-Северин – Решица(Румунија), Институт за просторно планирање Осијек-Барања (Осијек) иВуковарско-сријемскажупанија.
/ Нови Сад, уторак, 21.10.2008