Нови Сад/ Днипропетровск, 25. април 2013. – Потпредседнице Скупштине АП Војводине Ана Томанова Маканова и проф. др Бранислава Белић састале су се у Влади Днипропетровког региона са потпредседником Владе Безуглијем Георгијевичем и представником невладине организације "Јединство", Ласком Миколајевичем која прати рад 26 националних заједница које зиве у украјинском региону Днипропетровск.Потпредседнице покрајинског парламента представиле су рад националних савета у Војводини и начин на који су они организовани на локалном, покрајинском и републичком нивоу.Потпредседница Ана Томанова Маканова је је истакла да поред тога што Србија има изузетно високе стандарде заштите права националних заједница, треба напоменути да је успостављен систем организовања и представљања културне аутономије, чиме се припадницима националних заједница даје право да учествују у процесу у четири виталне области: образовање, култура, информисање и службена употреба језика и писма.
„Тиме се припадници националних заједница активно интегришу у друштвени, јавни и политички живот, чувајуци и развијајући језички и културни идентитет својих заједница и тиме активно спроводе политику мултикултурализма и интеркултурализма, вишејезичности и мултиконфесионалности Војводине и Србије", рекла је Томанова Маканова и истакла да је наш модел заштите права и националних заједница добар пример који увек са поносом представљамо као Европу у малом.
Потпредседница Бранислава Белић рекла је да се у службеној употреби у АП Војводини користи седам језика, као и да је украјинска национална заједница заступљена у медијима и да постоји могућност образовања на матерњем језику.„Украјинска национална заједница има и своје емисије на Радиотелевизији Војводине, а у четири општине у Војводини постоје и обданишта и основне школе на украјинском језику, што значи да је овај језик у службеној употреби у ове четири опстине", нагласила је потпредседница Белић.Поптредседница Скупштине АП Војводине и потсекретар Секретаријата за међурегионалну сарадњу Владе АП Војводине Весна Пиперски Туцаков присуствовале су и састанку Организационог комитета „Летње школе АЕРа за 2013. годину".Летња школа је догађај који се неколико година уназад организује у регионима чланицама АЕРа, а њен циљ је привлачење студената и младих људи који раде у регионалним администрацијама Европе у регион-домаћин, као и промовисање актуелних питања које формулише регион-домаћин. Сваке године бира се регион-домаћин за наредну годину. На састанку у Днипротеровску било је речи о завршним припремама за овогодишњу Летњу школу која ће се одржати у од 19. до 24.08.2013 у шведском региону С&оумл;рмланд.Тема Летње школе је "Греен Гроwтх – Регионс тоwардс а ресоурце-еффициент Еуропе", а циљ је да се подигне капацитет у области енергетике и одрживог транспорта, размена добре праксе, повезивање Стратегија Европске уније и АЕР-а, ка и инспирише реализација нових пројеката и акционих планова.
/ Нови Сад, четвртак, 25.04.2013
Представници Скупштине и Владе АПВ у украјинском региону Днипропетровск
