/ Нови Сад, уторак, 04.12.2007

Прес конференција на тему покрајинског буџета и информације из Фонда за капитална улагања

Нови Сад, 4.децембар – Покрајински секретар за финансије Јовица Ђукић и директор Фонда закапитална улагања Момчило Миловић одржали су конференцију за новинаре на којојсу говорили о покрајинском буџету и о досадашњим и будућим програмима ипројектима Фонда за капитална улагања. Буџет АПВојводине је утврђен Уставом Републике Србије и не сме бити мањи од 7%Републичког буџета, истакао је Јовица Ђукић на данашњој прес конференцији.Минимум од 7% је, како је Ђукић нагласио, већ је надмашен. Републички буџет је до краја новембра извршен у износуод 488 милијарди динара, што значи да је износ покрајинског буџета надмашен са7,2%, а очекивања су да ће до краја ове године та цифра бити још већа. Овај резултат постигнут је захваљујући добројсарадњи са Републичким министарством финансија и Владом Републике Србије. Уовој години, која је за покрајински бужет и уставни паритет најтежа,  јер је републички буџет донет половином  ове године, што отежава економистима да реализујуоно што је уставом прописано. То што значи да је покрајинска администарцијазаједно са Републичком Владом успела да испоштује ту законску регулативу.Реализација надлежности, по питању инвестиција, извршена је преко 80% прекоФонда за капитална улагања, и то улагањем од 42,8% у реализацију капиталнихпрограма и пројеката. Највише је инвестирано – око 52,5% у инфраструктуру.Ђукић је изразио наду да ће у наредној години бити много лакше реализоватициљеве и задатке у погледу субвенција, дотација и инвестиција које стоје предпокрајинском владом. Такође, очекује се да ће до краја године износ од 7% битинадмашен. Новац из републичког буџета се у покрајински буџет враћа на триначина, и то: путем буџета покрајине, путем буџета локалних  самоуправа, као и путем непосреднихинвестиција које Република даје покрајини. Укупна средства која се враћајупокрајини, а која укључују и плате и пензије, износи 1,3%, што  све заједно износи више од 30% новца који севраћа. Уставом је покрајини омогућен велики искорак ка аутономији која ће се убудућности обликовати. Без оваквог искорака, како је Ђукић рекао, не би билемогуће све инвестиције које се реализују или које се планирају за нареднипериод.
Према Ђукићевимречима, у наредних пет година  уинфраструктру биће уложено више од милијарде динара, а Момчило Миловић је рекаода ће сутра бити донета одлука да се у нове програме и пројекте  уложени још преко  пет милијарди динара и то за 147 нова  пројеката у 45 општина. Управни одбор Фондаза капитална улагања је до сада усвојио 415 пројеката у вредности од више од14 милијарди динара. Заједно са новим пројектима који ће сутра бити одобрени наседници Управног одбора,а то је нови пакет са 147 пројеката, зајендо ће  достићи цифру од укупно 562 пројеката у АП Војводини.На тај начин ће цифра којом ће Фонд за капитална улагања  располагати износити 20 милијарди динара. То значи да ће Фод у 2007. години употпуности реализовати свој план рада. Преостале су још две милијарде динаракоје ћи бити уплаћене инвеститорима уколико дође до одступања од првобитнецене, јер се сви пројекти морају завршити.