Нови Сад, 9. април – Данас је у Новом Саду Покрајинскои омбудсман организовао конференцију „Размена искустава правосудних органа при спровођењу законских одредби о насиљу у породици". Конференција је организована у оквиру рада мреже „Живот без насиља" са циљем да преко осамдесет представника судова, тужилаштава, органа за прекршаје, здравствених, образовних и установа социјалне заштите, полиције и невладиних организација из двадесет и шест војвођанских општина потписница меморандума о сарадњи у оквиру поменуте мреже размотре искуства у вези примене и спровођења одредби о насиљу у породици у оквиру Породичног закона и Кривичног законика четири године након њиховог усвајања. Отварајући конференцију др Петар Теофиловић, покрајински омбудсман, истакао је да је насиље у породици у последњих неколико година све видљивије у јавности захваљујући напорима свих друштвених актера који се овом темом баве да се о овом проблему првенствено јавно проговори, да се истакну његове последице, да се жртве оснаже да изађу из ситуација насиља у породици, као и да се оно представи у свом правом светлу: као негативна друштвена појава која се тиче целог друштва.
У свом уводном излагању Даница Тодоров, заменица покрајинског омбудсмана за равноправност полова, навела је да се Покрајински омбудсман и у 2008. години бавио питањем поступања надлежних органа управе у АП Војводини у случајевима насиља у породици. Из података прикупљених од полицијских управа, органа за прекршаје, тужилаштава, судова и центара за социјални рад приметан је пораст броја пријављивања случејева насиља у породици у односу на претходне године. Детаљнијим увидом у податаке и случајеве стиче се утисак да код грађана/ки јача поверење у институције по питању могућности решавања њихових проблема у вези са насиљем у породици.
Говорећи о насиљу у породици из угла породичног закона, Вера Вујичић Марић, судиница Општинског суда Нови Сад нагласила је се у последње три године у судовима удвостручио број предмета у вези насиља у породици, али и да се једна трећина њих у поступку пред судовима завршава повлачењем тужбе против починиоца. У том контексту посебно забрињава питање тзв. немих сведока насиља, тј. деце, која насилни модел понашања усвајају већ у породици. Такав модел понашања се на дечјем узрасту најпре испољава као вршњачко насиље, а касније и као насиље у породици. Превасходни задатак судства у том контексту је ефикасно реаговање на насиље у породици у циљу његовог спречавања и санкционисања, као и слање јасне поруке јавности да је оно за сваку осуду.Слободан Јосимовић, заменик општинског јавног тужиоца у Зрењанину, у свом излагању посебно се бавио изазовима спровођења заштите од насиља у породици у пракси, илуструјући кроз позитивне примере сарадње институција на локалном нивоу у Зрењанину неке од могућих начина ефикасног заједничког поступања полиције, тужилаштва, центара за социјални рад и судија за прекршаје. Међутим, у пракси су још увек спорне неке од одредби, односно дефиниција врста повреда које настају услед насиља у породици, а чија је тежина битна када се одлучује да ли покранути кривични или прекршајни поступак. По његовом мишљењу, потребно је још дорадити одредбе које се односе на насиље над малолетним лицима, као и поново одредити неке категорије починилаца (нпр. чланове породице), пошто на основу постојећих закона неке од њих могу да избегну кривично гоњење у оваквим случајевима. Једна од похвалних одредби релевантног законодавства је она која наводи да је за покретање кривичног поступка у случјевима насиља у породици довољна једнократност поступка, што до 2006. године није био случај.
Марина Мијатовић из Београдског центра за људска права говорила је о судској пракси и сарадња државних институција, наводећи искуства са конкретних суђења за насиље у породици. У тим поступцима су примећене следеће тенденције: да судије имају осуђујући став према жртвама, да су у појединим случајевима су судије и директно окривиле жртве да су проузроковале насиље, да се мере заштите од насиља у породици се ретко изричу, те да су казне изречене на основу Кривичног законика изузетно ниске. Са аспекта самог судског поступка значајна су питања разлике у значају између медицинских налаза и исказа сведока, те утицаја раније осуђиваности на одмеравање казне у поступку у вези насиља у породици.
/ Зрењанин, четвртак, 09.04.2009