Picture of the authorPicture of the author
/ Нови Сад, среда, 09.07.2008

Пријем поводом доделе међународног признања у области родне равноправности ”Носилац бакље”

Читај ми

Читај ми
AA

 Нови Сад, 9. јул – У Клубу посланикаСкупштине Војводине одржана је свечаност поводом додељивања значајне међународног награде и признања "Носилац бакље" коју у оквирувеликог глобалног, пројекта „Бакља трећег миленијумског циља" (МДГ3 Торцх)посвећеног промоцији и развоју родне равноправности, додељује Министарствоиностраних послова у влади Краљевине Данске.   АмбасадорКраљевине Данске, Њ. е. Мете Кјуел Нилсен рекла је како чињеница да је чакосам, од укупно 70 носилаца симболичне бакље посвећене родној равноправности,из Србије, доказ са колико је озбиљности и ентузијазма, у нашојсредини схваћена потреба да свет постане бољим местом за живот, што пре свегаукључује борбу проитв глади, немаштина и болест, али и родну равноправност,једнаке шансе и друге аспекте цивилног и демократског друштва. Циљ овекампање је да, уз помоћ Уједињених нација, до 2015. године, свет учинибољим, ангажујући што више потенцијала у свим земљама и срединама,промовишући у оквиру трећег миленијумског циља и принцип родне равноправностии потребу побољшавања положаја жена. Соња Лихт,координатор „Центра за политичку изузетност" је „Носилац бакље" трећегмиленијумског циља а симболичне бакље, визуелну ознаку читаве кампање ињених циљева, су у Србији додељене Тања Мишчевић, Гордана Чомић, проф. др МирјанаПајвачничић, Аида Ћоровић, Веран Матић и Веселин Симоновић и компанијаКарлсберг Србија, за изузетни, друштвено одговорни ангажман.  
  У свом обраћањуСоња Лихт је рекла да жене у сваком друштви и средини представљају један однајзначајнијих и највреднијих ресурса, и да ниједно друштво нема права да такавјединствени ресурс запостави, не користи или подцењује и заборавља, што се нажалости данас непрестано понавља. Иако се тај ресурс полако препознаје и све вишеуважава, неопходни су напори читавог друштва како би били стваоренепретпостваке за стварну равноправност и једнакост полова. Један од пројекатакоји треба да помогну тај процес биће 1500 експерткиња у Србији, који ћеускоро бити реализован, а који треба да окупи и представи жене-стручњаке изчитаве земље.
  Званицама игостима се обратио и покрајински секретар за рад, запошљавање и равноправностполова Мирослав  Васин који је потврдио да је Извршно веће у свом програмуначело родне равноправности, једнакости полова и промовисања вредностицивилног друштва успело да преточи у читав низ успешних пројеката, који су АПВојводину учинили најактивнијом и најагилнијом средином у овој области када јео Србији реч. Поред отварања сигурних кућа и других аспекта у области заштитежене и породице, Извршно веће и покрајински секретаријат иницирали су изменезакона и прописа у овој области и успешно остварили низ конкретних пројекатаедукације и самозапошљавања, промовисања принципа родне равноправности иполну једнакост, обезбеђивања механизама адекватне заступљености жена ујавном и политичком животу и развоју економије.  – Родна равноправност није само питање законских решењаи поштовања прописа, то је пре свега стање духа и свести људи, и начинаживота у једном друштву, жеље да буде остварен пуни смисао једнакости истварна равноправност полова – рекла је проф. др Мирјана Пајваничић, један оддобитника признања „Бакља трећег миленијумског развојног циља" за доприносродној равноправности, у оквиру глобалног пројекта „Миленијумских циљева". 

fixed-img