Нови Сад, 18. мај – Покрајински секретарза привреду Синиша Лазић, са сарадницима – представницима покрајинскихсекретаријата: за пољопривреду и за заштитуживотне средине, примио је делегацију италијанске регије Умбрија и разговарао одаљем наставку сарадње на досада започетим пројектима из областипољопривреде и заштите животне средине. Италијанска делегација изразила је задовољстводосадашњом сарадњом између Умрбије и Војводине, као и оствареним контактимаприликом посете Новосадском сајму. Констатовано је да постоје добре основе зазапочињање сарадње у области производње пољопривредне механизације, о чемује говорио представник регије Умбрија задужен за пољопривреду и зоотехнику,Пауло Папа. Он је рекао да је сарадњу могуће остварити између италијанскогкластера НАРДИ (Националне асоцијације произвођача) и војвођанског кластераБИПОМ. Сарадња у овој области отвара могућност за пласман пољопривреднемеханизације на нова тржишта Европе и света.
Други пројекат о коме је било речи односио се на узгој аутохтоногиталијанског говеда расе Кианина на просторима Војводине.
У најави је и сарадња на пројекту везаном за заштиту животне средине изаштиту националних паркова, што је, према речима представника италијанскеделегације веома важан аспект у Европској унији, а сарадњом у овој области ипоштовањем стандарда ЕУ, наша земља остварује могућност за приступ евопскимфондовима финансирања, као и испуњавању једног од предуслова за пријем узаједницу европских земаља. Такође, истакнуто је да је потребно сачинитистудију изводљивости, у којој би се истакли сви битни параметри зазапочињање пројеката из ових области.
Покрајински секретар за привреду СинишаЛазић је рекао да Извршно веће АП Војводине остварује сарадњу са италијанскимрегијама већ неколико година, а у оквиру Новосадског сајма сарадња саиталијанском регијом Умбрија се и конкретизује. Значајна је сарадња у оквирузаједничких пројеката који имају подршку и Владе Републике Србије и ВладеИталије. Очекује се конкретна сарадња пре свега у области пољопривреде ипроизводње пољопривредне механизације, као и у области сточарства, а постојии институционална сарадња на пројектима везаним за институције управе – што јенама веома важно за приступ европским интеграцијама. Лазић је изразио наду даће и научни радници, пре свега са Пољопривредног факултета, у оквиру овихпројеката имати конкретну подршку – нарочито када је реч о узгоју италијанскогговеда код нас. Италија је веома важан и спољнотрговински партнер и земљакоја нам сарадњом на пројектима много помаже на нашем путу ка ЕУ, рекао јеЛазић.
/ Нови Сад, петак, 18.05.2007