/ Нови Сад, петак, 26.10.2007

Пријем за делегацију из Украјине

Нови Сад, 26.октобар – Потпредседник Извршног већа АП Војводине др Габор Лоди примио јепредстванике Лавовске и Трнопољске области из Украјине, са којима јеразговарао о унапређењу регионалне сарадње између ових области и АПВојводине. Састанку је присуствовао и секретар за међународну и регионалнусарадњу Предраг Гргић. Током разговораса представницима ових украјинских области, констатовано је да је политичка,економска и културна сарадња традиционално добра, те да је унапређивањесарадње у будућности циљ како Владе Украјине, тако и војвођанске владе.Потпредседник ИВВ др Габор Лоди је изјавио да је спољнотрговинска разменаизузетно добра, што је у новчаном износу сума од сто милиона долара 2006.године, а АП Војводина је постигла суфицит од око 70 милиона долара.Представнициукрајинске делегације захвалили су на бризи коју АП Војводина пружа украјинскојнационалној заједници, и констатовано је да је ово још један од начина занеговање добрих односа и сарадње између наше земље, односно покрајинеВојводине и Украјине. Украјинска делегација захвалила је и за подршку културнимманифестацијама, коју пружа покрајинска влада што омогућава очување идентитетаУкрајинаца код нас.
Током разговораизражена је нада да ће се успоставити сарадња на нивоу универзитета, конкретноУниверзитета у Новом Саду и Универзитета у Лавовској области и ТрновскогНационалног Универзитета, што би подразумевало и размену студената и научнихрадника.