Picture of the authorPicture of the author
/ Нови Сад, уторак, 11.12.2007

Припремни састанак за израду Стратегије просторног развоја Србије

Читај ми

Читај ми
AA

Нови Сад, 11. децембар  – У организацији Покрајинског секретаријатаза архитектуру, урбанизам и градитељство и Завода за урбанизам Војводине данасје одржани састанак са представницима општина и округа на територији Војводине,као припрема за израду Стратегије просторног и урбаног развоја Србије. Наиме, уциљу доношења ове Стратегије, Министарство за инфраструктуру у сарадњи саПокрајинским секретаријатом за архитектуру, урбанизам и градитељство иРепубличком агенцијом за просторно планирање, покренуло је иницијативу да сеона донесе након широке расправе по целој Србији и у сарадњи са општинама.Окупљене госте поздравили супотпредседник Извршног већа Војводине др Тихомир Симић, покрајински секретар заархитектуру, урбанизам и градитељство Владимир Зеленовић и помоћникрепубличког министра за инфраструктуру проф. Миодраг Ралевић, након чега јеуследио стручни део састанка са шест  рефератао различитим аспектима Стратегије која ће ускоро бити донета.- Војводина као политички ентитетима довољно свести свих који у њој живе да заједно и системски одредеприоритете свог развоја. Доношење оваквог стратешког документа наставак јетрадиције која постоји у Војводини, рекао је потпредседник ИВВ др ТихомирСимић  и додао да је планирање иуређење простора основа за укупан одрживи развој. – За организован иквалитетан живот људи који живе на једном простору његово просторно и урбаноуређење је насушна потреба – грађани се морају изјаснити о томе како видесвоју општину, регион, покрајину, државу. Зато питање децентрализација просторног уређења није политичко питање -нагласио је Симић.Одобравајући приступ у изради Стратегије просторног и урбаног уређењаСрбије, у коју су укључене општине, градови и региони, као и различитистручњаци, покрајински секретар за архитектуру, урбанизам и градитељствоВладимир Зеленовић је навео шта је на том пољу урађено у Војводини: донети супросторни планови скоро свих резервата природе, ускоро ће бити завршенипросторни планови свих 45 војвођанских општина, ради се на просторном уређењубања, речних марина, депонија, уводи се ГИС технологија. Просторни план Србиједо 2010. године, донет у време друштвеног договарања и друштвене, такорећиничије својине, са нереалним циљевима, због свега тога, као и израженогцентрализма- није могао да буде добар документ, рекао је Зеленовић. 
Помоћник министра за инфраструктуру проф. Миодраг Ралевић је изнео дабудућа Стратегија просторног и урбаног уређења Србије, која ће се радити поевропским стандардима, представља веома значајан државни документ јер обухватаразвој свеобухватне територије – од локалног до државног нивоа и у том циљуактивира све потенцијале: људске, природне и технолошке. Због таквог значаја,организују се припремни састанци. Пре данашњег у Новом Саду, од кога се,можда, и највише очекује јер је Војводина искорачила у пословимапросторног  уређења, одржани су састанциу Нишу и Крагујевцу, а пре израде Стратегије биће одржани у Ужицама и Београду- навео је Ралевић.
Сценарио Стратегије просторног развоја Србије урађен је у Републичкојагенцији за просторно планирање, као основа за израду извештаја о стањууређености простора у Србији за потребе израде Стратегије просторног развојаСрбије до 2025. године. Материјал представља пресек одређених догађаја који суутицали на просторни развој Србије у претходним деценијама. Из прикупљенихкроки оцена, може се закључити да су поремећаји у простору огромних размера ида се пред стручњацима, планерима и политичарима у Србији налази одговоранзадатак да дефинишу сва ова питања и проблеме и дођу до најбољих решења -сматра проф. др Миодраг Јанић, директор Агенције за просторно планирање. 

fixed-img