Picture of the authorPicture of the author
/ Нови Сад, субота, 01.06.2024

Проф. др Маркоски на обележавању јубилеја Конфуцијевог института: Јачање српско-кинеског партнерства

Читај ми

Читај ми
AA

Покрајински секретар за високо образовање и научноистраживачку делатност проф. др Бранко Маркоски обратио се данас у име Покрајинске владе на свечаности поводом деценије постојања и успешног рада Конфуцијевог института Универзитета у Новом Саду, институције, која је, како је навео, плод изванредне сарадње између Републике Србије и Народне Републике Кине.

„Деценијско постојање ове институције симболизује наше челично пријатељство и из дана у дан показује да је размена култура наша два народа веома жива и интензивна, проткана креативношћу и продуктивношћу свих који у тој заједничкој мисији учествују“, казао је проф. др Маркоски.

Подсетивши на речи великог кинеског филозофа и реформатора, да је важно да идемо напред корак по корак, а да онда можемо размишљати како да убрзамо корак, покрајински секретар Маркоски је истакао да су се у времену иза нас, трајно учвршћивале и продубљивале везе између наших земаља и култура.

„Сада је, чини се, дошло време да размислимо и о томе како да убрзамо корак. Десет година постојања Конфуцијевог института означава не само време уложено у учење кинеског језика и културе, већ и време које смо провели градећи мостове међу људима. Наша мисија није само да пренесемо знање већ и да створимо пријатељску атмосферу за учење и размену идеја”, нагласио је проф. др Бранко Маркоски додајући да је Институт симбол синергије између српских и кинеских директора, института, наставника и студената.

Професор Маркоски подсетио је и на то да је пре две седмице Србија била једна од три државе у Европи које је посетио председник НР Кине Си Ђинпинг.

Приликом посете, председници Александар Вучић и Си Ђинпинг потписали су Заједничку изјаву о продубљивању и подизању свеобухватног стратешког партнерства и изградњи заједнице Србије и Кине, са јасном визијом о заједничкој  будућности у новој ери.

„Овај историјски догађај означио је не само политичко већ и економско и културно партнерство између наших земаља“, казао је покрајински секретар Маркоски додајући да је потписано још 28 докумената о сарадњи међу којима се истиче Споразум о слободној трговини са Кином који представља највећу шансу за српску економију у модерној ери.

„Српској привреди отворена су врата ка вишеструко већем кинеском тржишту, што ће допринети расту и развоју наше земље, али и истовремено отворити бројне нове могућности за сарадњу и инвестиције“, нагласио је проф. др Маркоски.

На обележавању десетогодишњице Конфуцијевог института обратио се и амбасадор НР Кине Ли Минг, који је истакао да сарадња Кине и Србије на пољу образовања постаје све јача и успешнија.

„У Кини је број универзитета који у понуди имају курсеве српског језика порастао са један на једанаест, уз стабилан раст броја студената на тим курсевима. У међувремену, у Србији је страст за кинеским језиком и културом у сталном успону, што је довело до све већег броја људи који уче кинески и све веће популарности Конфуцијевог института и Конфуцијевих учионица“, изјавио је Ли Минг.

Он је навео да је комуникација на пољу културе и образовања одувек била значајан део размене између два народа.

„Надамо се да ће и у наредних десет година Институт одржати своју лепу традицију, приказати своје предности, реализовати иновативне активности и наставити да унапређује квалитет наставе како би потврдио своју улогу моста и споне за културну размену између Кине и Србије, као и да ће пружити нови и већи допринос иницијативи ′Појас и пут′ и заједници између Кине и Србије са заједничком будућношћу“, рекао је амбасадор.

Ректор Универзитета у Новом Саду проф. др Дејан Мадић подсетио је на бројне акције и догађаје које је Универзитет спровео у циљу унапређења академске научне и културне сарадње са Кином и изразио жељу за јачањем пријатељства двеју земаља и у будућности.

„Волео бих да сви универзитети у Србији имају тако добру академску сарадњу са нашим кинеским колегама, као што имамо ми“, поручио је проф. др Мадић и истакао да ће Конфуцијев институт и убудуће бити важан део свих пројеката.

Проф. др Џу Бин, ректор Универзитета ЗАФУ са којим је Универзитет у Новом Саду заједнички основао Конфуцијев институт, истакао је да се данас настава кинеског одвија у пет градова у Србији – Новом Саду, Београду, Суботици, Шапцу и Сенти.

„Институт годишње изводи наставу кинеског за више од 1.000 полазника, чиме је укупан број од оснивања института достигао 12.000 полазника. Наше научно истраживање је такође доживело процват, уз одобрење неколико пројеката и публикација“, казао је Бин.

Др Чен Сију је истакла да је Институт током деценије рада имао непрекидну подршку министарстава просвете Кине и Србије, као и Универзитета у Новом Саду и Универзитета ЗАФУ, те да у реализацији наставе блиско сарађује са 20 партнера.

„Тим наставника Конфуцијевог института ће наставити да заједничким снагама и трудом приближава Кину и кинеску културу све већем броју српских ученика. Уз континуирани напредак иницијативе ′Појас и пут′, као и све јачу сарадњу Кине и Србије на различитим пољима, наши млади пријатељи који данас уче кинески засигурно ће сутра постати окосница пријатељске размене између наших двеју земаља“, казала је кинеска директорка Института др Чен Сију.

Заменица покрајинског секретара за образовање, прописе, управу и националне мањине – националне заједнице Слађана Бурсаћ навела је да су Филозофски факултет и Конфуцијев институт вишеструко били домаћини националног такмичења у познавању кинеског језика и културе под називом „Кинески мост”.

„Најбољи на овом такмичењу одлазе на финално такмичење у Кину, које је интернационалног карактера. Одлични резултати које су такмичари нашег института постигли на овом такмичењу најбољи су доказ да је Конфуцијев институт прави мост између две културе и два језика“, рекла је Слађана Бурсаћ.

На свечаности одржаној на Филозофском факултету донирана је опрема Конфуцијевим учионицама у Карловачкој и Шабачкој гимназији, и додељена су признања за рад и допринос развоју Института.

fixed-img