Picture of the authorPicture of the author
/ Kaњижа/Нови Сад, петак, 29.11.2013

Проф. др Весна Копитовић на прослави стогодишњице најавила нова улагања Покрајине у Бању Кањижа

20131129_123133_6

Читај ми

Читај ми
AA

Покрајинска секретарка за здравство, социјалну политику и демографију проф. др Весна Копитовић посетила је Специјалну болницу за рехабилитацију „Бања Кањижа“ поводом прославе стогодишњице ове установе.
На пашњаку, шест километара од Кањиже, 1907. године била су два артешка бунара, ради напајања стоке. С обзиром на повећане потребе, пастири су се обратили градским властима са молбом да се избуше још два бунара. Већ у мају 1908. године био је избушен нови бунар. Вода из тог бунара је имала жућкасту боју, а из цеви је излазио запаљив гас. Такве карактеристике воде су биле довољне да настану разне легенде о лековитом својству бунара. Врло брзо народ је овај бунар назвао “Чудотворним бунаром”‘.
У вези са чудотворним бунаром настала је прича о Циганки, која је своје болесне зглобове излечила купајући се у овој води. Градски оци су брзо и логички реаговали и 1908. године су отворили “Прву сезону” купања у води чудотворног бунара. Купање се већ тада наплаћивало. Одличну пословност тих људи доказује и чињеница да су већ 1909. године на основу одлуке Градске скупштине послати узорци воде на испитивање у Краљевски институт за хемију у Будимпешти. Анализе су биле завршене 1910. године.
Кањишки бизнисмен Гринфелд Херман, директор тадашње циглане и црепане је 1909. године инсистирао на формирању акционарског друштва за отварање бањског лечилишта. Градске власти су дале сагласност и акционарско друштво је формирано, на челу са Гринфелдом. На основу уговора између општинске власти и акционарског друштва, вода чудотворног бунара се уступа на коришћење акционарском друштву на 30 година (концесија), с тим да се вода доведе цевима са пашњака у Народни парк, где има да се изгради једно ново савремено купалиште-лечилиште. На основу истог уговора, такође на 30 година, даје се у закуп угоститељски објекат. У августу 1913. године свечано је отворено ново артешко купатило чудотворног бунара у Старој Кањижи. Ново здање је имало 12 соба и 20 када.
“Бања Кањижа се мењала и обликовала у протеклом времену од акционарског друштва „Чаробни бунар“ до специјалне болнице данас. Био је то дуг пут праћен успонима и падовима. И ове године су нам углавном долазили осигураници Републичког фонда за здравствено осигурање. У протеклих десет месеци било их је нешто више од хиљаду и остварили су око 27.000 болничких дана, док је 4.500 приватних пацијената остварило 16.000. Ове године је превентивни опоравак користило 166 радника и 770 пензионера. Пансионско хотелске услуге је користило око 1.000 гостију, а 130 спортиста је користило спортски дан у бањи,“ рекла је у обраћању гостима др Слободанка Дрндарски, директорка ове установе.
Бања Кањижа данас пружа врхунске услуге смештаја у објекту “Аквамарин” и у стационару “Абела”. На располагању посетилаца су једнокреветне, двокреветне, трокреветне собе и апартмани.
У Болници се рехабилитују пацијенти оболели од запаљенског и дегенеративног реуматизма (зглобне и ванзглобне форме), стања након повреда и операција на локомоторном апарату и кичменом стубу, пацијенти са обољењима централног и периферног нервног система, а обухваћена је и дечија рехабилитација. Рехабилитација се обавља под надзором тима лекара специјалиста и уз примену савремених медицинских доктрина и природних лековитих фактора – минералне воде и лековитог блата – пелоида.
Климатизована спортска хала са 600 седишта има потребне реквизите за рукомет, мали фудбал, кошарку, одбојку, стони тенис, џудо и рвање, па се може користити како за рекреацију, тако и за припреме врхунских спортиста. У кругу болнице постоје још рукометни, фудбалски и два тениска терена, као и савремено опремљена теретана са 12 станица.
У објекту “Аквамарин” постоје два затворена базена са термалном водом. Поред пацијената, приступ базенима имају и грађани у рекреативне сврхе. Постоје, такође, и сауна и трим-кабинет, где надзор врши квалификовани рекреатор.

„Бања Кањижа је једна озбиљна болница коју Покрајински секретаријат за здравство, социјалну политику и демографију подржава и ставља на приоритетно место на листи за улагање за следећу годину. Нови хидро-блок у који ћемо инвестирати наредне године, сигурно ће овој установи донети још боље успехе”, изјавила је проф. др Весна Копитовић.
Бања Кањижа је 2003. године увела нове, савремене услуге велнес садржаја: релаксацију помоћу природних ресурса, који обједињују регенерацију, освежење, рекреацију, превенцију и негу лепоте, уз стручни надзор. Од почетка до данас, овај програм се проширио. По свим садржајима и карактеристикама у потпуности одговара светским стандардима.
„Сви они који дођу у ову бању, не само да ће бити здрави, него ће бити и лепи. Овде постоји читав спектар мера који се бави превентивом, базиран на лековитости воде и блата,“ закључила је покрајинска секретарка.

fixed-img