/ Нови Сад, петак, 05.10.2007

Промовисан Фонд ”Словачка штампана реч”

Нови Сад, 5. октобар – ПредседникИзвршног већа АП Војводине мр Бојан Пајтић, покрајински секретар за информацијеМилорад Ђурић, председник Националног савета Словака и председница Фонда заиздавачку делатност  Ана Томанова Маканова,потпредседник Скупштине АП Војводине Мартин Злох, као и помоћник покрајинскогсекретара за образовање и културу Светлана Вујовић данас су у Бачком Петровцу присуствовалипромоцији  Фонда за издавачку делатностна словачком језику «Словачка штампана реч». Овај Фонд поново су основали  Национални  савет словачке националне мањине и Словачкииздавачки центар.
Поздрављајући домаћине и госте председникПајтић је парафразирао стару народну изреку да је човек богат онолико, коликојезика говори, па стога је и Војводина богата регија, јер у њој се говори ипише на најмање десет језика. Предуслов очувања ентитета  и јесте у томе да сачувамо језик, обичаје,образовање, културу, драмско и уметничко стваралаштво националних мањина уВојводини, нагласио је мр Бојан Пајтић и додао да се на овај начин заокружујеулога државних институција. Богатство различитости, какву наша регија има требапреточити у елитну културу и као такву је неговати. Зато ми је посебно задовољствошто Извршно веће АП Војводине има добар слух за овакву врсту сарадње, нарочитокада се из ње остваре успеси, као што има словачко драмско стваралаштво, којеје добило бројне награде не само код нас, већ и у иностранству. Тада је  успех нашег заједничког рада загарантован.- Задовољство је присуствовати почетку рада Фонда једненационалне заједнице, која не значи само много Словацима, већ и Војвођанимауопште – рекао је на почетку  излагања покрајинскисекретар за информације Милорад Ђурић.  Извршно веће АП Војводине од 2004. године активноподржава рад свих националних савета у Војводини. Тада су оснивачка правапренета на њих, уз напомену да смо свесни да они тржишно не могу опстати,и  зато им   разумна интервенција државе у томе помаже -рекао је Ђурић и апострофирао да помоћ и улагање у мултикултурализам имултиетничност значи улагање у будућност. У свим европским метрополама живијако пуно националних заједница, што такве државе и градове чини посебноатрактивним, а ми такву етничку структуру имамо у целој покрајини. -Покрајински секретаријат за информације осим што подржава излажење «Зорнyчке»,дечјег часописа, помаже и бројне друге листове на језицима националних мањина,што је добра социјална енергија и импулс за даљи напредак – истакао је накрају секретар Ђурић, пожелевши им пуно успеха у даљем раду. Директор Словачког издавачкогцентра Владимир Валенћик је изразио задовољство што је Покрајинска владауспела да им изађе у сусрет и да Фонд за издавачку делатност поново почне сарадом, иако је  основан још давне 1919.године у Бачком Петровцу.