Picture of the authorPicture of the author
/ Нови Сад, четвртак, 12.02.2009

”Први фестивал науке у Новом Саду”

12022009_petrovic_ms

Читај ми

Читај ми
AA

Нови Сад, 12. фебруар – Покрајински секретар за науку и технолошки развој проф. др Драгослав Петровић, саопштио је на данашњој конференцији за новинаре да ће током викенда у Новом Саду бити одржан "Први фестивал науке".
О ” Првом фестивал науке” говорили су и проф. др Славка Гајин, в.д. декана Природно-математичког факултета, проф. др Милан Крајиновић, декан Пољопривредног факултета и мр Милица Обадовић, председница Организационог одбора Фестивала.
Професор др Петровић изразио је најпре своје задовољоство што је јуче у потпуности усаглашен део текста, који се односи на преношење надлежности Војводини у складу са новим Статутом у области науке и технологије.
"Републичко министарство за науку и ресорни покрајински секретаријат су усагласили своје ставове и у том закону ће се наћи део текста, који недвосмислено говори о томе да ће се пуна сарадња и разумевање које је постојало до сада наћи и у том законском акту. Текст подразумева и елеменат који се зове популаризација науке, којој ми у овој фази нашег развоја придајемо посебан значај", истакао је проф. др Петровић. Он је нагласио да је у досадашњој реализацији научног програма доминирала једна орјентација ка младим и перспективним стручњацима, те да је само у прошлој години обезбеђено 85 студијских боравака или дужих студија, суфинансирано је чак 84 међународних пројеката у којем је учествовало 88 младих истраживача са подручја Војводине, као и да је 8 пројеката из ФП7 програма прихваћено и започета је њихова реализација.Покрајински секретаријат за науку и технолошки развој финансира 54 радна места на Универзитету у Новом Саду у оквиру научних института у покрајини, 52 стана су предмет конкурса који је завршен и чија је расподела у току и односи се пре свега на младе истраживаче, а од 77 погона високих технологија, пре неки дан је према речима проф. др Петровића отворен и јубиларни 50 – ти погон и обезбеђено је преко 15.000 нових радних места за младе и перспективне високобразоване стручњаке.
"Ради даље афирмације и подизања имиџа и значаја високобразованог кадра, стручног кадра и високих технологија од изузетног је значаја да популаришемо ову делатност. Предстојећи фестивал науке у Новом Саду одвијаће се под заједничким покровитељством ресорног Републичког министарства и Покрајинског секретаријата за који се очекује да ће постати традиционалан", рекао је проф. др Петровић.Фестивал има шири карактер јер су његови организатори, уједно, и учесници – Природноматематички, Пољопривредни, Медицински и Технолошки факултет са Универзитета у Новом Саду, Криминалистичко-полицијска академија из Земуна и Институт за нуклеарну науку из Винче", истакао је проф. др Петровић.
Током два фестивалска дана, посетиоци ће имати прилику да активно учествују у презентацијама низа занимљивих огледа и предавања, које су припремили и у којима учествује више од 50 професора, 70 асистената и 100 студената волонтера. Такође, очекује се да ће Фестивал за који је улаз слободан посетити више хиљада студената, ученика основних и средњих школа и грађана.
В.д.декан Природноматематичког факултета проф. др Славка Гајин напоменула је да је Први фестивал науке у Новом Саду у години 40-ог рођендана Природноматематичког факултета у Новом Саду, одличан начин да се започне прослава тог јубилеја.У организацију овог фестивала ушло се са намером да се на најбољи начин промовише рад факултета, са циљем да се заинтересују млади за научни и истраживачки рад, а све у циљу оснаживања образовања, привреде и ставарања нераскидивих веза између образовања, технологије, индустрије и економије са циљем друштвеног напретка. У обраћању медијима, проф. др Милан Крајиновић, декан Пољопривредног факултета и мр Милица Обадовић, председница Организационог одбора Фестивала такође су изнели мишљење које се односи на то да ће овај Фестивал имати посебан значај у погледу популарисања науке и буђења пажње младих на креативан начин.
Програм је подељен у два дела. Први део програма, који чине популарна предавања, одвијаће се у амфитеатру «Михајло Пупин» Департмана за физику, матрематику и информатику Природно-математичког факултета. Поред представника факултета и истраживачких институција, излагања ће имати и млади истраживачи ("Млади – младима»). Одабране теме су веома актуелне и протежу се од астрофизике до глобалних климатских промена. Посетиоци ће моћи да чују одговоре на низ занимљивих питања: Да ли ускоро можемо постати невидљиви користећи метаматеријале? Могу ли ствари да причају са људима? Хемија љубави и како нам молекули помажу да се заљубимо? Каква је то тамна страна свемира и да ли су "Мали зелени" само фантастика?
Део програма који чине интерактивне радионице са занимљивим огледима, одвијаће се у холовима Пољопривредног и Технолошког факултета на простору од преко 1300м&суп2;. Око 200 научних радника и студената волонтера, из 30 научних области, поделиће свој ентузијазам и знање са посетиоцима и задовољити њихову радозналост. Путем једноставних огледа моћи ће да сазнају: Зашто ветар скреће у десно на Северној хемисфери и лево на Јужној хемисфери? Да ли чоколада од 100г, на Јупитеру постаје чоколада од 230г? Моћи ће да изаберу свог фаворита у трци робота, да открију шта све могу форензичари и још много тога! За најмлађе – како помоћу " Руке у тесту" могу "замесити" науку!
Професор др Петровић рекао је да очекује да ће ову манифестацију отвори републички министар за науку и технолошки развој, мр Божидар Ђелић.

fixed-img