/ Нови Сад, уторак, 25.09.2007

Радна посета министра рударства и енергетике др Александра Поповића Извршном већу АП Војводине

Нови Сад, 25. септембар – Министар рударства и енергетике Републике Србиједр Александар Поповић, са сарадницима, посетио је данас Извршно веће АПВојводине. Испред Извршног већа, министра су примили потпредседник Извршног већа др ТихомирСимић и покрајинскисекретар за енергетику и минералне сировине Драган Сурдучки, са сарадницима.Тема састанка била је актуелна проблематика уобласти енергетике и минералних сировина у АП Војводини, на основу иницијативеИзвршног већа за хитно доношење подзаконских аката везаних за обновљивеенергије, оснивање Агенције за енергетску ефикасност и Фонда за енергетскуефикасност и обновљиве изворе из кога би се финансирали пројекти, програми идруге ативности у области енергетске ефикасности, затим давање надлежностиПокрајини за издавање енергетских дозвола за енергетске објекте у АП Војводиниу циљу убрзавања и синхронизације са осталим документима који прате процесизградње, као и и измене аката о концесији.Поред поменутог, размотрено је и питањеобезбедјења средстава за прво пуњење подземног складишта гаса у БанатскомДвору, при чему је министар потврдио да ће средства за те намене битиобезбедјена из буџета Републике Србије. У области минералних сировина предложено је да сезаједнички дефинишу сировине од стратешког интереса за будући привредни развојРепублике Србије које своје место морају наћи у будућој Стретегији просторногразвоја Републике Србије, развоја малих лежишта у склопу Стратегије развојаминерално-сировинског комплекса Републике Србије. Покренуто је и питањезаједничког решавања експлоатације лигнита у брањеном делу ковинскогугљоносног басена, питање изградње когенератора на малим гасним лежиштима,рекултивацији терена коришћених по основу концесије на природна добра.У циљу реализације ових питања договорено је даМинистарство рударства и енергетике и Покрајински секретаријатза енергетику и минералне сировине убудуће одржавају редовну комуникацију.