/ Нови Сад, петак, 27.04.2007

Расписан конкурс за доделу кредита за подизање вишегодишњих засада аутохтоних сорти винове лозе

Нови Сад,27. април – Покрајински фонд за развој пољопривреде расписао је конкурс задоделу кредита за подизање вишегодишњих засада аутохтоних сорти винове лозе у2007. години, најавио је Јожеф Сабо директор Фонда на данашњој конференцији зановинаре одржаној у винском подруму породице Антонијевић у Новим Лединцима.- Конкурс је расписан за доделукредита за подизање вишегодишњих засада аутохтоних сорти винове лозе, набавкулозних калемова, багремових стубова и жице. Средства ће се додељиватипољопривредним газдинствима – физичким лицима са подручја АП Војводине. Кредитиће бити одобравани на пет година са каматном стопом од 2 одсто на годишњемнивоу, уз примену валутне клаузуле, уз то што Фонд неће кредитирати површину за подизање винограда мању од 0,57 хектара нити већу од 1 хектара – рекаоје Јожеф Сабо. Према условима конкурса грејс период је у трајању од 36 месеци,за време грејс периода обрачунаваће се интеркаларна камата. Отплата ће севршити у шестомесечним ануитетима, прва рата се уплаћује по истеку грејспериода, после треће године од одбравања кредита. Како је истакнуто кредитираће сеаутохтоне сорте винове лозе: Франковка, Португизац, Прокупац, Пловдина(Сланкаменка), Ружица (Кевидинка), Жупљанка, Неопланта, Италијански ризлинг(клонови), Каберне совињон. Фонд ће кредитирати до 5000 лозних калемова похектару. Такође, биће кредитирани багремови стубови, до 800 стубова по хектаруи поцинковане жице, и то до 1200 кг по хектару.Пријаве за конкурс могу сепреузети у Покрајинском фонду за развој пољопривреде, локалним општинскимканцеларијама Фонда за развој АП Војводине, као и путем  сајта www.фондпољ.војводина.ср.гов.yу.