/ , четвртак, 27.09.2007

”Развој интегралног туризма заснован на винским путевима Војводине и Мађарске”

НовиСад, 27. септембра – Поводом обележавања Светског Дана туризма, у Покрајинскомсекретаријату за привреду одржана је промоција пројекта под називом «Развојинтегралног туризма заснован на винским путевима у Јужној панонској низији ирегиону Северне и Јужне Бачке». Пројекат је израђен уз сарадњу са Агенцијом заразвој малих и средњих предузећа «Алма Монс», Регионалним центром за развојМСПП «Смер» из Суботице и Јавним предузећем «Палић-Лудош» из Суботице. Финансиралага је Европска унија, у оквиру Суседског програма Мађарска-Србија који у Србијиимплементира Европска агенција за реконструкцију са Министарством финансијаВладе Републике Србије – сектором за програмирање и управљање фондовима ЕУ иразвојном помоћи.
По речима директорке Агенције «Алма Монс» МилицеВрачарић, програм треба да мобилише становништво, општине и привредне актеремађарско-српске пограничне области због успостављања конзистентног привредноги друштвеног развоја у обе земље, да би се омогућио оптималан развој, у овомслучају, винског туризма.Активности ће обухватити израду студијеизводљивости и докумената који треба да прикажу сличности и разлике виногорјау Бачкој и Јужној панонској низији у Мађарској. На основу тога треба да се утврдизаједничка полазна основа за унапређење рада и пословања малих произвођачавина и промоције винског туризма. Кроз две студијске посете, предвиђенепројектом, биће омогућено повезивање, размена искустава и ближе упознавањеФрушкогорских и Суботичких винара са произвођачима вина Јужне панонске низије.У раду на пројекту окупиће се винари Северне и Јужне Бачке и Јужне панонскенизије, стручњаци за виноградарство и винарство, туристички посленици иразвојне институције регија.Помоћник покрајинског секретара за привреду ЕрнеВарњу је говорио о туристичким потенцијалима Војводине, осврнувши се навиноградарство, као развојни сегмент војвођанског туризма, са јаким потенцијалом.Посебно је било речи о Фрушкогорском виногорју, Бачком винском реду «СветиЂорђе», рејону суботичко-хоргошке пешчаре, сремском рејону  и вршачком виногорју.