/ , петак, 12.10.2007

Развој руралних подручја ”” шанса за Војводину

Брисел, Белгија, 11. октобар -Предраг Новиков је посетио Европску комисију, где је одржана конференција оновим програмима Руралне политике Европске уније у периоду 2007-2013. година.Као главни циљеви означени су подршка конкурентности локалних произвођача,модернизација опреме, контрола квалитета, док је приоритетан значај дат развојуживота у сеоским пределима.Посебним мерама биће подржанапроизводња органске хране, као и обновљивих ресурса, истакли су представициДиректората за пољопривреду. У наредном буџетском периоду дошло је дозначајних промена формирањем јединственог Руралног развојног фонда.- Приближавање Европској унији,стицање статуса кандидата, касније и члана, омогућава да значајни фондови ЕУбуду на располагању сеоским домаћинствима, што је од посебног значаја и застановништво Војводине. За опстанак села Војводине, неопходно је дати подршкуразвоју и сектора изван пољопривреде, као што су туризам, креирање малихпредузећа у области прераде, услуга, и слично. Мере изградње инфраструктуре,подизање нивоа услуга јавних служби кроз субвенционисани локални превоз,изградња школа и обданишта, као и подизање стандарда директно утичу наостанак људи на селу, рекао је Предраг Новиков, директор Канцеларије заевропске послове.
Током разговора, од странепредставника Европске комисије, добијена су уверавања да ће, већ током нареднегодине, наша покрајина бити у могућности да постане члан мреже руралнихподручја Европске уније.