Нови Сад, 24. април – У Извршном већу Војводине презентовани су резултати Студије изводљивости о могућностима обуке и запошљавања кадрова са тржишта рада на пословима кућне неге и помоћи у кући. Студија је реализована у оквиру Програма ИQС (Интегрисана квалификациона шема), чији је носилац Покрајински секретаријат за рад, запошљавање и равноправност полова, а сачинио је Каритас (Царитас) Србије и Црне Горе у сарадњи са Каритасом Аустрије. Промоцији Студије присуствовали су покрајински секретар за за рад, запошљавање и равноправност полова Мирослав Васин, амбасадор Аустрије у Србији др Клеменс Која, директор Аустријске агенција за развој (АДА), Клаус Капер, београдски надбискуп и митрополит Станислав Хочевар, директор Каритаса за Србију Владислав Варга и др Криштоф Муледер из Каритаса Аустрије.
Поздрављајући присутне покрајински секретар за рад, запошљавање и равноправност полова Мирослав Васин, рекао је да је Програм ИQС један од стратешких пројеката који Војвођанска влада, на основу споразума о сарадњи, реализује уз подршку Владе Аустрије.
– У оквиру овог пројекта један од основних сегмената јесте израда Студије изводљивости о могућностима обуке незапослених лица за рад на пословима кућне неге и помоћи у кући – рекао је Васин и додао да резултати Студије треба да допринесу повећању запошљивости и смањењу броја незапослених лица.
Амбасадор Аустрије др Клеменс Која нагласио је да је Влада Аустрије у протеклих седам година са 18 милиона евра подржала бројне развојне пројекте у Србији. Он је додао да је поред пројеката у области привреде веома значајна подршка социјално-економском развоју.
Студију је представила Маја Павловић из Каритаса Србије и Црне Горе, која је истакла да су анализиране потребе у свих 45 општина у Војводини.
– Циљ је био да добијемо увид у постојеће стање на тржишту рада у домену социјалне заштите. Имајући у виду чињеницу да становништво Војводине рапидно стари, закључено је да је неопходно развијати све облике социјалне заштите. На тај начин старијим људима би се омогућио дужи боравак у свом окружењу, а инвалидним лицима лакша инклузија у друштво – рекла је Маја Павлов. Она је додала да је криза друштава у транзицији погоршана глобалном економском кризом, што за последицу има велики број радно способних, а незапослених људи. Један део њих, посебно жене изнад 50 година, показују интересовање да заврше обуку за геронтодомаћице и неговатељице, те да раде на пословима кућне неге и помоћи у кући.
Маја Павловић је навела и пројекцију коју је Каритас урадио за општину Суботица, која има око 145 хиљада становника. У овој општини има 23 хиљаде старијих лица од 65 година од којих је 655 или три одсто исказало потребу за неком врстом кућне неге. С друге стране је 8 хиљада незапослених, од којих би на пословима кућне неге, могло да се запосли њих 40, што би општину на годишњем нивоу коштало 19 милиона динара.Слике са мултимедијалног портала