Picture of the authorPicture of the author
/ Нови Сад, понедељак, 10.03.2008

Саопштење Покрајинског омбудсмана

Читај ми

Читај ми
AA

Нови Сад,10. март – Покрајински омбудсман упозорава јавност и све институције државе наугрожавање права жена у нашој земљи придружујући се протестима због забранеженског мировног марша планираног поводом стогодишњице 8. марта, Међународногдана жена.Оваквом забраном крше се основнаљудска права – право на мирно окупљање и удруживање, право на слободумишљења и изражавања и политичког ангажовања чијем су успостављању, каонајвиших вредности човечанства, свој допринос дале и жене, жртвујући животе насамим почецима борбе за своја грађанска, политичка и радничка права.
На жалост, сведоци смосвакодневног угрожавања људских права, првенствено због доследног поштовањаобичајних правила понашања које најчешће води ка ускраћивању права које жене,као људска бића, треба да имају, а која им гарантују и различите конвенцијеУједињених нација, пре свега Конвенција о уклањању свих обликадискриминације жена.
Заступањем концепције људскихправа жена  истиче се право жена наједнакост пред законом и у друштву. На тај начин жене захтевају да не будуразликоване, изузимане или ограничаване на основу припадности женском полу и даимају право на заштиту у случајевима када су им права повређена или ускраћена.
У години када цео свет обележава60 година од потписивања Универзалне декларације о људским правима,Покрајински омбудсман изражава забринутост због недовољне бриге државе заочување достигнутог нивоа људских права и упозорава да смо још далеко одразумевања у пракси да су родна равноправност и људска права од суштинскогзначаја за унапређење развоја, мира и безбедности у друштву.
Жене су у Србији данас мањезаступљене на положајима на којима се утиче на доношење одлука, њихов рад јемање вреднован, мање плаћен или неплаћен, док се насиље над женама идевојчицама толерише тако што се закони и мере које држава предузима обезвређујуу пракси  недоследном применом, а која сепре свега огледа у благој казненој политици према починиоцима насиља.
Дискриминација на основу пола,брачног и породичног статуса приликом тражења посла, рад на одређено време,рад на црно и у свој економији, условљавање и уцене, узнемиравање исексуално узнемиравање на радном месту, вишеструка оптерећеност породичним ирадним обавезама, угроженост сиромаштвом, недовољна бирга за женско здрављепитања су која оптерећују савремене жене у Србији и никако не смеју битипредмет искључиво њихове пажње, него превасходно државе као гаранта уживањаљудских права свим својим грађанима без обзира на пол. Жене имају право да,користећи јавне просторе, искажу свој став према питањима кршења својих права,развоја, мира и безбедности. 

fixed-img