/ Нови Сад, уторак, 24.07.2007

Саопштење Покрајинског секретаријата за пољопривреду и водопривреду

Нови Сад, 24. јул – Министарство пољопривреде,шумарства и водопривреде, у аграрном програму за 2007. годину, први пут једонело низ уредби којим се значајно подстиче развој примарне пољопривреднепроизводње и прехрамбене индустрије  уРепублици Србији.Веома је значајно истаћи  да се отпочело са процесом финансијскеподршке пољопривредних газдинстава по хектару и грлу стоке, уместо ценовнихнакнада по килограму произведених и продатих производа.Стимулативне мере пружајуфинансијску подршку ратарској и повртарској производњи у износу од 8.000дин./ха обрадиве а засејане површине, регресирају се трошкова инпута (гориво,минерално ђубриво, семе итд.) на површини од једног до 100 ха, по једномрегистрованом газдинству. Ова мера је изузетно значајна и долази, по свимпроценама, у сушној години, када се очекује знатно смањење рода основнихратарских култура.Мере подршке подстичу развојвоћарске и виноградарске производње, путем регресирања набавке садногматеријала, што ће допринети убрзању процеса подизања вишегодишњих засада.Мерама се подстиче и развојсточарске производње, регресирањем производње млека, това јунади, набавкеосновног стада и спровођење мера селекције у сточарској производњи.Процес финансијске подршкеразвоју пољопривредне производње знатно ће допринети побољшању економскогположаја пољопривредних произвођача, развоју села и сеоских средина. У будућности, започети процесподршке треба да повећа обим пољопривредне производње, продуктивност, извоз иконкурентност домаће пољопривреде. Истовремено ови процеси треба да омогућебржи техничко-технолошки развој, повећање инвестиција, веће запошљавање,спречавање распада села и руралних средина, што је први и основни стуб  стратегије смањења сиромаштва.