Picture of the authorPicture of the author
/ , четвртак, 18.12.2008

Саопштење Покрајинског секретаријата за регионалну и међународну сарадњу

Читај ми

Читај ми
AA

Приоритети у области регионалне и прекограничне сарадње Србије и Мађараске

Београд, 18. децембар 2008. – Након трећег заседања Заједничке комисије за економску сарадњу између Републике Србије и Републике Мађарске, шефови делегација обеју страна, Бојан Пајтић, председник Извршног већа АП Војводине и Јене Фалер, државни секретар Министарства иностраних послова Републике Мађарске, потписали су Протокол о економској сарадњи Републике Србије и Републике Мађарске.

Заседање Комисије одржано је у складу са чланом 4. Споразума између Савета министара Србије и Црне Горе и Владе Републике Мађарске о економској сарадњи, потписаног 2005. године.Координаторка радне групе за регионалну и међународну сарадњу, потпредседница ИВ АПВ, г-ђа Ивана Дулић-Марковић представила је члановима Заједничке комисије резултате рада групе – дефинисане приоритете у области регионалне и прекограничне сарадње Србије и Мађарске.Стране су сагласне око значаја предузимања заједничких напора за даљи развој регионалне сарадње, са посебним нагласком на усаглашавање стратешких развојних планова двеју држава, са посебним нагласком на територијални развој, просторно планирање и заштите животне средине. Комисија подржава сарадњу на пољу израде развојних планова пограничних подручја, на пољу одбране од елементарних катастрофа и у области модернизације комуналне инфраструктуре као и другим релевантним подручјима.Обе стране су истакле интерес за ресорну сарадњу између Републике Мађарске и Републике Србије у промовисању Дунава као економског и развојног коридора, развоју сарадње подунавских региона, као и раду на развијању Дунавске стратегије у оквиру ЕУ, а посебно за време председавања Републике Мађарске ЕУ.
Посебна пажња биће пружена иницијативама и пројектима којима ће се подржати одржив просторни развој Подунавља, као и пројекти израде просторног развојног плана слива Тисе.Стране су установиле да су обострано заинтересоване у будућности за иницирање успостављања сарадње у оквиру ЕГТЦ (Еуропеан Гроупинг фор Территориал Цооператион), за примењивање новог средства европске регионалне политике у интересу остваривања територијалне кохезије и сарадње. Мађарска страна ће пренети своја искуства Србији, а такође предлаже могућност консултације у току израде нацрта закона који регулише ову област.У оквиру области прекограничне сарадње, стране су се, у интересу креирања и имплементације пројеката који ће бити финансирани из фондова претприступне помоћи (прекогранична сарадња) сложиле око већ дефинисаних приоритета програма: 1.инфраструктура и животна средина 2.привреда, образовање и култура. Детаљан опис мера и активности дат је у програмском документу прекограничне сарадње Мађарска – Србија.Српска и мађарска страна су се сагласиле да повремено постоји отежан промет на српско мађарској граници и да се у том смислу залажу за што брже решавање овог проблема укључивањем и реструктурирањем инфраструктурних капацитета на постојећем граничном прелазу Реске 1 (Хоргош), што ће бити предмет преговора ресорних министарства, као и да се испита могућност развоја других граничних прелаза.Заједничка комисија је сагласна да се у интересу јачања регионалне кохезије у Југоисточној Европи подрже активности на успостављању ефикасне железничке везе која повезује северни Јадран са Црним морем.

fixed-img